چهارشنبه 15 مرداد
نسخه آزمایشی
1399/04/30
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی زاهدان:

فروش انسولین قلمی با قیمت دولتی در داروخانه ها

فروش انسولین قلمی با قیمت دولتی در داروخانه ها

انسولین از جمله داروهای تحت پوشش بیمه است که تنها در قبال دریافت نسخه پزشک و پس از ثبت مشخصات بیمار در سامانه مربوطه، ارائه می شود لذا امکان فروش آزاد آن توسط داروخانه ها وجود ندارد.

به گزارش ایفدانا به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو زاهدان- دکتر فرزانه فرجیان، معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در حاشیه بازدید سرزده از داروخانه های توزیع کنند انسولین در شهر زاهدان گفت: شایعه فروش انسولین قلمی با قیمت آزاد توسط داروخانه های خصوصی صحت ندارد.
وی در پاسخ به گلایه تعدادی از مراجعین درخصوص عدم وجود انسولین و توزیع نامناسب آن، گفت: انسولین در بازار دارویی کشور با اشکال متنوع ولی با اثر بخشی مشابه وجود دارد ولی نوع قلمی آن به دلیل تبلیغات زیاد و سهولت در استفاده نسبت به سایر انواع، بیشتر مطرح شده است. بطور مثال انسولین رگولار (معمولی) و NPH در اکثر داروخانه های استان وجود دارد و در رابطه با تامین آن هیچ گونه مشکلی وجود ندارد.
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ادامه داد: کمبودی که درخصوص انسولین مطرح می شود مربوط به  نوع  قلمی آن می باشد، که وارداتی است و به دلیل محدودیت واردات برای مدیریت بهتر، در تمام کشور به صورت سهمیه بندی شده توزیع می شود و این موضوع مختص یک استان یا منطقه جغرافیایی خاص نیست.
دکتر فرجیان اظهار داشت: با توجه به راه اندازی خط تولید انسولین قلمی در داخل کشور، ان شاا... به زودی مشکل کمبود انسولین های قلمی نیز مرتفع خواهد شد.
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان اینکه پیگیری کمبودهای دارویی و رسیدگی به شکایات مردمی در کوتاهترین زمان ممکن، از مهمترین الویت های معاونت غذا و دارو دانشگاه می باشد، گفت: از جمله مواردی که همواره در بازدید و بازرسی از داروخانه های خصوصی توسط بازرسان دارویی رعایت می شود، تطابق قیمت فروش دارو با فاکتورهای خرید و رصد نحوه ارائه خدمات دارویی در داروخانه ها است./شناسه خبر : 17467
امتیاز شما برای این خبر: