سه شنبه 01 تیر
نسخه آزمایشی
1399/04/10
وزیر بهداشت:

گام‌ های موثر ایران در ساخت واکسن کرونا/مطالعات بالینی واکسن کرونا بر روی انسان؛ به زودی

گام‌ های موثر ایران در ساخت واکسن کرونا/مطالعات بالینی واکسن کرونا بر روی انسان؛ به زودی

وزیر بهداشت از تلاش های شبانه روزی دانشمندان و پژوهشگران ایرانی در راستای ساخت واکسن کرونا و انجام مطالعات بالینی این واکسن بر روی انسان به زودی، خبر داد.به گزارش ایفدانا، دکتر سعید نمکی، در آیین افتتاحیه نمایشگاه بین المللی فارمکس خاورمیانه 2020، گفت: سال گذشته برای کشورمان و تلاشگران صنعت دارویی، سال پرافتخاری بود.

وی ضمن خوشامدگویی به سفرای کشورهای دیگر که به صورت ویدئوکنفرانس و مجازی به این نمایشگاه پیوستند، بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران در سال گذشته علیرغم فشارهای ناشی از تحریم های ظالمانه، توانست با حدود 600 میلیون یورو یعنی حدود 20 درصد از مصرف ارز در سال 97، سال 98 را با افتخار به پایان برساند.

وی ادامه داد: در سال 98 با توجه به اینکه مشکلاتی از قبیل سیلاب های بهاره، ویروس آنفلوآنزای H1N1، مدیریت سه و نیم میلیون نفر زائر اربعین حسینی و ورود اپیدمی کرونا را داشتیم، پیش بینی همکارانمان این بود که باید حداقل 40 تا 50 درصد ارزبری در زمینه دارویی کشور بیشتر شود. اما با همت تولیدکنندگان داخلی و حمایت وزارت بهداشت با همکاران پاک‌ دست و دلسوزم در سازمان غذا و دارو، توانستیم با حداقل ۲۰ درصد کاهش ارزبری و افزایش ۳۰ درصد تولید داخل، ممنوع کردن ورود هرگونه محصولی که از بیرون برای لگدمال کردن صنعت و تولید داخلی وارد می ‌شود و همچنین غیرت، همت و جسارت و شجاعت تولیدکنندگان، سال را به گونه‌ ای سپری کنیم که حتی یک بیمار برای تهیه داروی اساسی خود سرگردان داروخانه‌ های کشور نشد.

دکتر نمکی عنوان کرد: از دیرباز یکی از حلقه ‌های مفقوده صنعت داروسازی، بحث مواد اولیه دارویی بود. سال‌ ها پیش که مسئولیت اداره این صنعت را در جایگاه‌ های مختلف در کشور داشتم، وقتی عزیزان ما در داخل کشور می‌ خواستند اینترمدیت ‌ها را از چین و هند وارد کرده، پردازش انجام دهند و به عنوان ماده مصرفی دارو به کارخانه‌ های داروسازی تحویل دهند، با مقاومت‌ های شدیدی روبروی شدند. صنعت داخل برای داروی ساخته شده مقاومت‌ هایی می کرد که البته این مقاومت ها به ‌جا هم بود، زیرا مشکلاتی وجود داشت.

تولید مواداولیه دارویی هزینه نیست، بلکه سرمایه است

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: باید توجه کرد که چین، هند و تمام تولیدکنندگان منطقه ‌ای مواد اولیه دارو این دوره‌ ها را پشت سر گذاشتند و یک شبه به همه چیز نرسیده‌ اند. این موضوع برای صنعت دارویی کشور، هزینه نیست، بلکه سرمایه‌ گذاری است تا کمک کنیم که تولیدکنندگان بتوانند در داخل کشور مواد اولیه‌ای را تولید کنند که ما به آن‌ها نیاز داریم. چند دهه قبل یادم است که برخی دستگاه‌ ها را نیاز داشتیم که نمونه‌ های خارجی آن بسیار گرانقیمت بود،‌ اما گفتند تولیدکننده ‌ای در اصفهان یکی از این ماشین ها را می ‌سازد و من گفتم حتما از او بخرید. این بنیان ساخت ماشین‌ سازی دارویی در کشور شد. بنابراین، حمایت از تولیدکننده داخل گرچه در ابتدا هزینه بر است، اما در نهایت، سرمایه گذاری بزرگ ملی محسوب می شود. 

وی عنوان کرد: تولید کنندگان داروهای ساخته شده همراهی کردند، همدلی کردند و سرمایه‌ گذاری کردند که امروز شاهد این تحول بنیادی در مواد اولیه دارویی کشور هستیم و به عنوان یکی از بزرگان تولید این مواد در منطقه شده‌ ایم. همواره یکی از غصه‌ هایم این بود که چرا یوسف مصری را به بازار برده ‌فروشی  می‌بریم، یعنی چرا باید پتروشیمی داشته باشیم، بنزن را به عنوان عنصر در مواد اولیه دارویی داشته باشیم، اما این مواد را با ارزان ‌ترین قیمت به کشورهای دیگر صادر کنیم و اینترمدیت را با ۱۰، ۲۰ و بعضا ۱۰۰ برابر قیمت وارد کنیم و فقط پردازش کنیم. گرچه این ارزش افزوده در گام اول کار درستی بود، اما نهایت کار این بود که به سمت حلقه‌های قبلی برویم که کار بزرگی است که عزیزان ما بعد از سال‌ها دارند در صنعت مواد اولیه کشور انجام می‌دهند.

ایران به یکی از صادرکنندگان بزرگ مواد اولیه دارویی بدل خواهد شد

دکتر نمکی ادامه داد: امسال که سال جهش تولید است، ‌ بسیار خرسندم که در یکی از مهمترین عرصه‌ های تولید مواد اولیه گام نهادیم. تردیدی ندارم که ایران بزرگ و سرافراز با صنعتگران و دانشمندان و شرکت ‌های دانش ‌بنیان و عشاق اعتلای جمهوری اسلامی در آینده بسیار نزدیک به یکی از صادرکنندگان بزرگ مواد اولیه دارویی به همه دنیا با ارازان ‌ترین قیمت و بهترین کیفیت مورد وثوق تولیدکنندگان جهانی بدل می‌شود.

درس های کرونا برای جهان

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بخش دیگری از سخنانش در این مراسم مجازی، تصریح کرد: کووید ۱۹ گرچه برای دنیا بلا بود، اما درس ‌های بزرگی هم به دنیا آموخت؛ اولین درس این بود که دنیا در عین ادعای آگاهی، اما بسیار ناآگاه است به آنچه که می تواند اقتصاد، فرهنگ و تمام زیربناهای کشورها را تحت تاثیر قرار دهد.

وی افزود: دومین درس کووید ۱۹ به دنیا آن بود که عده‌ای علیرغم اعلام قابلیت‌ ها و بضاعت‌ها  آنگونه که می‌ گویند، قدرتمند و دارای بضاعت نیستند و نشان داد کشورهایی مثل جمهوری اسلامی ایران در اوج تحریم و اوج بستن دست ‌ها، می ‌توانند در این اقیانوس شنا کنند؛ به طوریکه در طی کمتر از ۶۰ روز و به همت تولید کنندگان داخلی، از وارد کننده به تولید کننده و بعد هم به صادر کننده مایحتاج مدیریت کووید۱۹ بدل شدیم و این از افتخارات ملی است.

وزیر بهداشت ادامه داد: نکته دیگری که کووید ۱۹ به دنیا آموخت آن است که برای غلبه بر این بیماری همه باید کنار هم باشند و نمی‌ شود جزیره ‌ای قدرتمند داشت و بر بیماری فائق آمد. امروز همه دنیا باید کنار هم قرار گیرند تا بتوانند با ساخت دارو و وحدت جهانی و در کنار هم قرار گرفتن در تولید واکسن بر این بیماری فائق آیند.

گام‌ های موثر ایران در ساخت واکسن کرونا

وزیر بهداشت گفت: خبر خوش برای مردم آن است که خوشبختانه ما در ساخت واکسن کووید ۱۹ گام‌های موثری برداشتیم و امروز تعداد قابل توجهی از دانشمندان ما با تکیه بر دانش بومی و استفاده از تجربیات جهانی در کنار یکدیگر در ساخت واکسن کووید۱۹ گام‌های تندی را برمی ‌دارند. خود نیز در چهار ماه گذشته لحظه به لحظه کنارشان بودم و موارد را دنبال کردم و البته اقدامات را خیلی هم با فریاد اعلام نکردیم. اعلام می ‌کنم که در ساخت واکسن علیه کووید ۱۹ گام‌ های موثری برداشته ‌ایم و اغلب تست‌ های مدل‌ های حیوانی پاس شده و در آینده بسیار نزدیک برای مطالعات بالینی این واکسن در انسان، وارد عمل خواهیم شد.

دکتر نمکی همچنین اظهار کرد: جای خرسندی است که ایران در آستانه گامی نو در راستای صنعت دارویی کشور در تکمیل زنجیره تولید قرار دارد و همچنین جای خرسندی است که در سال جهش تولید کشورمان را در اوج تنگناها در تراز یکی از بزرگترین تولیدکنندگان دارویی و در آینده ای نزدیک یکی از صادرکنندگان داروی ساخته شده و همچنین مواد اولیه دارویی می بینم. /

شناسه خبر : 17381
امتیاز شما برای این خبر: