سه شنبه 01 تیر
نسخه آزمایشی
1399/04/10

ظرفیت تولید دارو ۴ برابر نیاز کشور/ رفع کمبود انسولین

ظرفیت تولید دارو ۴ برابر نیاز کشور/ رفع کمبود انسولین

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: ظرفیت تولید دارو ۴ برابر نیاز کشور است و می‌توانیم جمعیتی حدود ۳۰۰ میلیون را پوشش دهیم.
به گزارش ایفدانا، دکتر محمدرضا شانه‌ساز  در حاشیه مراسم افتتاحیه دومین نمایشگاه فارمکس خاورمیانه در جمع خبرنگاران گفت: در مراسم امروز شاهد حضور سفیران خارجی هستیم که این موضوع نشان‌دهنده اهمیت بازار ایران در عرصه بین‌الملل است.

وی افزود: این نمایشگاه با حضور شرکت‌هایی که ۷۰ درصد مواد اولیه مورد نیاز کشور را تولید می‌کند برگزار می‌شود که حلقه مهمی در تحقق اقتصاد مقاومتی به شمار می‌روند و از سوی دیگر ارزش افزوده‌ای فوق العاده زیادی برای کشور ما دارند.


معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه تولید مواد اولیه عمدتا متکی به مواد نفتی و مشتقات نفتی و گیاهان دارویی است، اظهار کرد: ما جزو معدود کشورهایی هستیم که این مواد را دارا هستند و همین موضوع از لحاظ ارزش افزوده اهمیت زیادی را برای ما دارد.

وی ادامه داد: با تلاش محققان کشور، داروهای هورمونی را تولید کرده‌ایم و خوشبختانه داروهای جدید دیگری هم رونمایی خواهد شد.

دکتر شانه ساز  با بیان اینکه سه درصد داروهای ما توسط واردات انجام می‌شود، گفت: این اقلام ۴۰ درصد ارز دارو را به خود اختصاص داده است‌. در حوزه تولید داروهای داخل ارزبری حدود ۷۰۰ میلیون دلار است، و در حوزه مواد اولیه که ۶۵ درصد ان در کشور تولید می‌شود ۱۷۰ میلیون دلار ارزبری دارد.

وی گفت: تولید مواد حد واسط دارای ارزش افزوه زیادی است که دستور کار  قرار دارد و با رسیدن به این هدف، مستقیما به صنایع نفتی وصل خواهیم شد و ارز آوری ما در حوزه دارو مثبت می‌شود.


رئیس سازمان غذا و دارو درباره کمبود انسولین افزود: انسولین تولید داخل وارد بازار شد و واردات آن در حال انجام است و در این زمینه برای مدیریت مصرف از الگوی یک دوازدهم و دو دوازدهم استفاده شده و در ۶هزار داروخانه منتخب انسولین توزیع می‌شود، انسولین بالاترین میزان ارزبری داروی کشور را دارد و به دلیل شیوع بیماری کرونا و مشکلات حمل و نقل و همچنین تحریم‌ها با مشکلاتی در زمینه تامین این دارو مواجه شدیم و حدود یک ماه است که این مشکلات رفع شده است.

وی در پاسخ به پرسشی درباره صادرات دارو گفت: ظرفیت تولید داروی کشور ما ۴ برابر نیاز کشور است و می‌توانیم جمعیتی حدود سیصد میلیون را پوشش دهیم. مشکلات ارزی داریم که با بانک مرکزی درحال رایزنی هستیم.

شانه‌ساز گفت: همه داروهای مد نظر درمان کرونا در کشور توانایی تولیدشان را داریم، هریک از این اقلام اعلام شود که برای پروتکل دارویی کشور تایید شده است در کشور تولید خواهند شد.


شناسه خبر : 17378
امتیاز شما برای این خبر: