چهارشنبه 15 مرداد
نسخه آزمایشی
1399/04/07
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی زاهدان:

لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی، برای پیشگیری از کرونا

لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی، برای پیشگیری از کرونا

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: در حال حاضر در سراسر دنیا داروهای مورد استفاده بر علیه کرونا ویروس، به صورت آزمون و خطا و تنها در جهت درمان بیماری است پس مردم بهتر است تا ساخت داروی اختصاصی، مراقب سلامتی خود باشند.

به گزارش ایفدانا به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو زاهدان- دکتر فرزانه فرجیان، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان این مطلب، افزود: بر اساس گزارشات سازمان جهانی بهداشت تا کنون حدود 1000 نوع واکسن علیه کرونا توسط محققان سراسر دنیا ارائه شده که تنها حدود ده مورد از آنها به فاز مطالعات بالینی راه پیدا کرده است.

وی در ادامه گفت: احتمالا یکی از این واکسن ها تا پایان سال مورد تایید واقع شود و تا آن زمان بهتر است با رعایت پروتکل های بهداشتی مراقب سلامت خود باشیم.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تاکید کرد: رعایت پروتکل های بهداشتی باعث می شود تا حتی در صورت وجود ویروس در محیط، تعداد کمتری از آن وارد بدن شود و به این شکل جلوی ابتلاء به بیماری گرفته می شود. در رابطه با ابتلاء کادر درمان به بیماری کووید-19 نیز باید یادآور شد که بدلیل آلودگی زیاد محیط کاری و ارتباط نزدیک با بیماران بدحال این عزیزان بیشتر در معرض خطر هستند.

دکتر فرجیان درباره استفاده خودسرانه از کورتون ها برای پیشگیری و یا درمان سرپایی بیماری کووید-19 نیز گفت: این اقدام بسیار خطرناک است و برخلاف تصور عامه، مصرف این دسته از داروها می تواند فرد را مستعد ابتلا به کرونا کند.

وی اضافه کرد: کورتون هایی مانند دگزامتازون، هیچ نقشی در پیشگیری از ابتلاء به بیماری ندارند و در خصوص تاثیر آن در درمان کرونا نیز، موضوعی که مطرح شده فقط در بیماران بدحال بستری در آی سی یو و با شرایط خاص به تشخیص پزشک معالج بوده، لذا این دارو را به هیچ وجه نباید به صورت خودسرانه استفاده کرد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره اینکه مدتی است علاوه بر دگزامتازون، داروی هیدروکسی کلروکین نیز در جامعه بر سر زبان ها افتاده، گفت: اثر بخشی این دارو در درمان این بیماری، هنوز ثابت نشده است و با توجه به عوارض جانبی دارو، استفاده از آن بعنوان پیشگیری کننده از ابتلا به کووید 19 به هیچ وجه توصیه نمی شود ومردم باید بدانند کلروکین تداخلات دارویی خطرناکی با سایر داروها دارد و مصرف آن می بایست با تجویز پزشک باشد.

وی در خاتمه ابراز امیدواری کرد: با جدی گرفتن پروتکل های بهداشتی، کاهش ترددهای غیرضروری و عدم حضور در مکانهای پرازدحام، جلوی گسترش بیشتر این بیماری را بگیریم/.


شناسه خبر : 17363
امتیاز شما برای این خبر: