شنبه 14 تیر
نسخه آزمایشی
1399/04/01

داروی دگزامتازون از کرونا پيشگيری نمی کند

داروی دگزامتازون از کرونا پيشگيری نمی کند

استاد گروه فارماکولوژی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان پیرو در رابطه با تاثیر داروی دگزامتازون در درمان بیماری کووید-19 و مصرف خودسرانه این دارو هشدار داد.

به گزارش ایفدانا به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو زاهدان- خانم دکتر راشکی متخصص فارماکولوژی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: ضعف و یا اختلال در سیستم ایمنی بدن، در ابتلای فرد به بیماری کووید-19 بسیار تاثیرگذار است، لذا خود درمانی و استفاده خودسرانه از داروهای کورتون مانند دگزامتازون (که سبب تضعیف سیستم ایمنی بدن می شوند) می تواند عواقب جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد.

به گفته دکتر راشکی، مطابق مطالعات باليني انجام شده در دانشگاه آكسفورد انگلستان، نتایج استفاده از داروی دگزامتازون در درمان بیماری کووید-19، تنها در بیماران بستری بدحالی که وارد مرحله التهاب ریوی شده بودند، رضایت بخش بوده و باعث کاهش میزان مرگ و میر این دسته از بیماران شده است.

وی در ادامه تصریح کرد: براساس همین مطالعات، استفاده از دگزامتازون در روند درمان و بهبود بیمارانی كه نياز به ماسک اكسيژن و دستگاه تنفس مصنوعي پيدا نكرده بودند، هیچ تاثیری نداشته است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، افزایش احتمال ابتلا به بیماری های عفونی و واگیردار، تضعیف سیستم ایمنی، تضعیف عضلات، افزایش فشار خون، افزایش قند خون و پوکی استخوان را از عوارض جانبی مصرف غیر منطقی و نابجای کورتون ها عنوان نمود و به مردم توصیه کرد: تحت تاثیر مطالب ناموثق و غیر مستدل مطرح شده در سایت ها و فضای مجازی قرار نگیرند و قبل از اتخاذ هرگونه درمان دارویی، حتما با پزشک متخصص و یا دکتر داروساز مشورت کنند/.


شناسه خبر : 17346
امتیاز شما برای این خبر: