شنبه 14 تیر
نسخه آزمایشی
1399/03/27

شیوع گزش باحشره “دراكولا ” در خوزستان + راههای پیشگیری از گزش

شیوع گزش باحشره “دراكولا ” در خوزستان + راههای پیشگیری از گزش

رئیس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز با اشاره به شیوع گزش باحشره “دراکولا ” در خوزستان گفت: حشره “دراکولا ” یا “بند ” نه نیش می‌زند و نه گاز می‌گیرد بلکه ترکیبات سمی و محرکی ترشح می‌کند که باعث ایجاد زخم در محل عبور خود از روی پوست می‌شود.

به گزارش ایفدانا به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، رئیس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز  با اشاره به شیوع گزش باحشره “دراکولا ” در خوزستان گفت: حشره “دراکولا ” یا “بند ” نه نیش می‌زند و نه گاز می‌گیرد بلکه ترکیبات سمی و محرکی ترشح می‌کند که باعث ایجاد زخم در محل عبور خود از روی پوست می‌شود.

دکتر فریده یونسی با بیان اینکه سم حشره “دراکولا ” یا “بند ” باعث ایجاد صدمات بافتی، زخم و تاول می‌شود، افزود: علائم به‌صورت قرمزی، بروز تاول و یا جوش‌های کوچک همراه با خارش و در انتها ورقه شدن و پوسته‌پوسته شدن پوست است.

وی گفت: درمان قطعی برای سم حشره دراکولا یا بند وجود ندارد و عارضه بعد از مدتی خودبه‌خود خوب می‌شود.

یونسی در ادامه با اشاره به له شدن حشره دراکولا یا بند روی پوست و یا خاراندن پوست سبب انتشار سم و تشدید زخم‌های روی پوست خواهد شد، بیان کرد: برای تخفیف عارضه پوستی سم حشره دراکولا، می‌توان در ساعات ابتدایی، با آب و صابون معمولی محل عارضه را شستشو داد و با تمیز نگه‌داشتن محل عارضه می‌توان از بروز مشکلات ثانویه ازجمله عفونت‌های باکتریایی جلوگیری کرد همچنین هرچه پوست مرطوب‌تر باشد شدت عارضه بیشتر است.

رئیس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز اظهار کرد: به‌طور تجربی استعمال الکل سفید بر روی موضع آلوده به سم حشره دراکولا یا بند می‌تواند در کاهش علائم مؤثر باشد.

یونسی با اشاره به اینکه با رعایت چند نکته ساده می‌توانیم از خودمان در برابر گزش حشرات محافظت کنیم، یادآور شد: برای پیشگیری از گزش حشرات می‌توان علاوه بر نصب توری به پنجره‌ها، پوشیدن لباس‌های محافظت‌کننده و آستین‌بلند در محیط‌های باز غیرشهری، از پشه‌بند و مواد حشره‌کش در شب استفاده کرد.

وی گفت: نگهداری حیوانات خانگی باعث تجمع بیشتر حشرات می‌شود. بنابراین لازم است نگهداری حیوانات اهلی توأم با رعایت بهداشت باشد.

این داروساز در پایان خاطرنشان کرد: اگر در محل زندگی درختان زیادی وجود دارد باید برای پنجره‌های خانه از توری استفاده شود و در پارک‌‌ها از آویختن لباس‌ها روی درخت خودداری شود. همچنین در مناطقی که حشرات زیاد وجود دارد، بهتر است روی پوست بدن مخصوصاً بدن کودک از کرم‌های دورکننده حشرات استفاده نمود؛ اما باید توجه داشت استفاده دائم از این مواد سبب حساسیت بیشتر می‌شود.
شناسه خبر : 17338
امتیاز شما برای این خبر: