شنبه 14 تیر
نسخه آزمایشی
1399/03/26

چرا باید به کالا و داروهای قاچاق نه گفت؟

چرا باید به کالا و داروهای قاچاق نه گفت؟

کارشناس دارویی معاونت غذا و داروی همدان گفت: محصولات قاچاق ضربه ای جبران ناپذیر بر پیکره اقتصاد هر کشوری وارد می کند.

به گزارش ایفدانا و به نقل روابط عمومی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا،دکتر مجید حنیفه کارشناس دارویی معاونت غذا ودارو درخصوص اینکه چرا نباید دارو و مکمل های قاچاق مصرف کرد  ابراز داشت: نخست اینکه باید دانست با استفاده از کالا ودیگر محصولات قاچاق ضربه ای جبران ناپذیر بر پیکره اقتصاد هر کشوری وارد می شود.
 
دکتر حنیفه ادامه داد:  وارد آمدن آسیب های اقتصادی به کشور بر اساس برآوردها با جلوگیری از قاچاق دارو و مکمل به کشور وجبران هزینه ناشی از خسارات آن بر اقتصاد ملی، می توان برای حدود 400 نفر مستقیم و حدود 100 نفر غیرمستقیم در سال شغل ایجاد کرد.
 
وی همچنین به عدم کیفیت به دلیل شرایط نگهداری نامناسب اشاره کرد و گفت: با توجه به عدم نظارت سازمان های مربوطه بر روی مراحل تولید و توزیع دارو و مکمل و عدم امکان نمونه برداری و آزمایش بر روی داروها و مکمل های قاچاق، امکان فقدان اثر بخشی این داروها و مکمل ها بیشتر از فراورده های مجازاست وفرآورده های دارویی و مکمل نیازمند شرایط ویژه نگهداری از جمله کنترل دما، رطوبت، نور و ... می باشند که معمولا در مورد فراورده های قاچاق رعایت نمی شود.
 
 کارشناس دارویی معاونت غذا و داروی دانشگاه بروز عوارض ناخواسته دارویی را دلیلی برای عدم صدور پروانه واردات برای داروها و مکمل های قاچاق ذکر شده در اکثر موارد نبود یافته های کافی برای ثبات اثربخشی آن و یا عوارض جانبی شدید گزارش شده در مورد دارو و یا مکمل مورد نظر می باشد. بنابراین و نیز به دلیل تقلبی بودن اکثر داروها و مکمل های قاچاق، احتمال بیشتری وجود دارد که بیمار به دنبال مصرف این داروها و مکمل ها دچار بروز عوارض ناخواسته دارویی شد./


شناسه خبر : 17332
امتیاز شما برای این خبر: