شنبه 15 آذر
نسخه آزمایشی
1399/03/19
رئیس سازمان غذا و دارو خبر داد

تولید انسولین قلمی بزودی در کشور

تولید انسولین قلمی بزودی در کشور

رییس سازمان غذا و دارو از تولید انسولین قلمی داخلی در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش ایفدانا و به نقل از ایسنا، دکتر محمدرضا شانه‌ساز با اشاره به اینکه انسولین یکی از اقلامی است که بالاترین میزان ارزبری‌های دارویی در کشور را دارد، گفت: با وجود اینکه سال‌ها این دارو را به صورت ویال در کشور تولید می‌کردیم، اما به دلیل اینکه ذائقه و سلیقه بیماران عوض شده و به سمت "پن" و اقلام دیگر انسولین تغییر یافته، در تامین این‌ اقلام با مشکلاتی مواجه هستیم.

وی افزود: برنامه‌ریزی برای تولید این اقلام شروع شده و دو شرکت ظرف روزها و ماه‌های نزدیک اقدام به تولید خواهند کرد؛ یک شرکت به صورت تحت لیسانس و شرکت دیگر هم به صورت ژنریک. بر این اساس امیدواریم با این روندی که شروع می‌شود و برنامه‌هایی که در آینده نزدیک داریم، بتوانیم بخش اعظم و همه نیاز بیماران‌مان به انسولین را در داخل تولید کنیم.

به گفته رییس سازمان غذا و دارو، یکی از این شرکت‌ها برای سال نخست، تامین 25 درصد بازار را هدف‌گذاری  کرده و برنامه‌ دارد که طی مدت کوتاهی بیش از 50 درصد بازار را تامین کند. امیدواریم با همکاری شرکت‌های دیگر بتوانیم طی یکی دو سال آینده نیازمان به اشکال مختلف وارداتی انسولین را برطرف کنیم و نیم نگاهی هم به صادرات داشته باشیم.

وی تاکید کرد: در مجموع به دنبال برنامه‌ریزی که صورت گرفته و تولیدی که در داخل کشور توسط چند شرکت خواهیم داشت، به زودی شاهد هیچ کمبودی در زمینه تامین انسولین برای بیماران نخواهیم بود/.


شناسه خبر : 17313
امتیاز شما برای این خبر: