شنبه 14 تیر
نسخه آزمایشی
1399/03/10

مردم نگران تامین داروی خود نباشند/ لزوم همكاری ویژه پزشکان در عدم تجویز داروهای برند

مردم نگران تامین داروی خود نباشند/ لزوم همكاری ویژه پزشکان در عدم تجویز داروهای برند

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با اشاره به برنامه‌ریزی و پیش‌بینی‌ های صورت گرفته به‌ منظور تامین داروی مورد نیاز بیماران، گفت: پزشکان و بیماران نگرانی در مورد تامین دارو نداشته باشند.

به گزارش ایفدانا، دکتر غلامحسین مهرعلیان در گفت ‌و گو با ایفدانا، بابیان این مطلب اظهار کرد: تحریم‌های ظالمانه امریکا علیه کشور باعث ایجاد محدودیت‌های جدی در حوزه انتقال منابع مالی و حمل‌ و نقل دارو شده که ممکن است در برش‌هایی از زمان، دلیل بروز برخی کمبودها باشد، اما قطعا این کمبودها گذراست و سازمان غذا و دارو با رصد بازار دارویی، تلاش می‌کند که کمبودهای دارویی مانند سال گذشته در کمترین میزان بوده و مشکلی برای جامعه پزشكی و درمانی ایجاد نشود.

وی افزود: از پزشکان می‌خواهیم که نسبت به تجویز داروهای در دسترس، اهتمام ویژه داشته باشند و از تجویز داروهای برندی که مشابه آن در داخل کشور تولید می‌شود و واردات نمونه خارجی آن ممنوع است، خودداری کنند تا ضمن جلوگیری از ایجاد برخی مشکلات، فشار روانی بیماران به وزارت بهداشت برای تامین این داروها کاهش یابد.

مدیرکل دارو سازمان غذا و دارو از مردم خواست به داروهایی که توسط تولیدکنندگان داخلی تولید می‌شود، اعتماد کرده و مطمئن باشند که کیفیت و اثر بخشي داروهای تولید داخل با دقت بالا رصد شده و به‌هیچ‌ وجه دارویی که فاقد این ویژگی‌ها باشد، در کشور توزیع نخواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: این قول را به مردم  می‌دهیم که در شرایط سخت تحریم، تمام تلاش خود را برای تامین داروی موردنیاز مردم به‌کار گیریم تا کمترین نگرانی در مورد تامین داروی بیماران وجود نداشته باشد./

شناسه خبر : 17279
امتیاز شما برای این خبر: