يكشنبه 01 خرداد
نسخه آزمایشی
1399/02/27

خودکفایی در تولید لباس‌های کاورال کادر درمان/درخواست کشورهای مختلف برای صادرات اقلام و تجهیزات مبارزه با کرونا از ایران

خودکفایی در تولید لباس‌های کاورال کادر درمان/درخواست کشورهای مختلف برای صادرات اقلام و تجهیزات مبارزه با کرونا از ایران

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به ظرفیت تولید روزانه ۱۰۰ هزار دست لباس کاورال مخصوص کادر درمان در کشور، گفت: کشوری که در حوزه تامین لباس های ایزوله صد درصد وابسته بود در عرض کمتر از دو ماه توانست علاوه بر تامین نیاز داخل به فکر صادرات در این زمینه باشد

به گزارش ایفدانا، دکتر شانه ساز در مراسم رونمایی از لباس‌های کاورال کادر درمان، گفت: در بدو شیوع بیماری کرونا در کشور با مشکلات متعددی  در زمینه مختلف تامین اقلام و لوازم‌ محافظ که پرسنل کادر درمان در صف اول مقابله با بیماری به آن نیاز داشتند، مواجه بودیم.

وی افزود: ظرفیت تولید لباس های ایزوله با پارچه وارداتی قبل از بحران کرونا ۲ تا ۵ هزار دست بود که با شیوع بیماری، نیاز کشور به ۱۰۰ هزار دست در روز رسید. در آن برهه از زمان برای محافظت از پرسنل حتماً باید این لباس ها تامین می شد که با برنامه ریزی های صورت گرفته و همکاری بسیج اصناف، سازمان انرژی اتمی، وزارت بهداشت، صنایع پتروشیمی، صنایع نساجی و ... توانستیم علاوه بر خودکفایی در تولید پارچه، لباس های جدیدی را در هفت ورژن طراحی کنیم که از بیرون کاملا نفوذ ناپذیر و از درون قابلیت تنفس داشت.

 معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: کشوری که در حوزه تامین لباس های ایزوله ۱۰۰درصد وابسته بود در عرض کمتر از دو ماه توانست علاوه بر تامین نیاز داخل به فکر صادرات در این زمینه باشد؛ تحقق این مهم کار بزرگی است که با فعالیت تیمی منسجم صورت گرفت و حاصل این شد که توانستیم لباس های مورد نیاز کادر درمان را در عالی ترین سطح کیفیت تولید کنیم.

 دکتر شانه ساز با تاکید بر اینکه لباس‌های ایزوله تولید داخل یک پنجم قیمت نمونه های خارجی را دارند، گفت: به این ترتیب با خودکفایی در تولید لباس کاورال مورد نیاز کادر درمان، در مبارزه با کرونا حماسه آفریده شد.

 وی در خصوص تامین ماسک مورد نیاز کشور نیز توضیح داد: در مورد ماسک نیز ظرفیت تولید بسیار محدود بود به طوری که در زمینه تولید ماسک صنعتی از روزانه ۱۲۰ هزار عدد  به بیش از ۲ میلیون عدد رسیدیم.

دکتر شانه‌ساز با اشاره به همکاری مناسب اصناف در تولید ماسک های نیمه صنعتی گفت: با ورود اصناف به حوزه تولید ماسک توانستیم علاوه بر تامین نیاز داخل به صادرات هم فکر کنیم. همچنین نیروهای مسلح در تولید ماسک n۹۵ اقدامات مناسبی را انجام دادند و قدم های بزرگی برداشته شد؛ در حال حاضر درخواست های بسیاری برای صادرات اقلامی مانند کیت های تشخیصی و ونتیلاتور نیز داریم.

 رئیس سازمان غذا و دارو  ادامه داد: هرگاه فکر می‌کنیم مشکلی لاینحل است باید رهنمون امام راحل(ره) در زمینه استفاده از ظرفیت مردم، اصناف و بسیج را سرمشق  قرار دهیم، آنچه در این مدت در حوزه مبارزه با کرونا اتفاق افتاد معجز بود و ما توانستیم در کنار یکدیگر بر مشکلات فائق شویم.

شناسه خبر : 17248
امتیاز شما برای این خبر: