يكشنبه 01 خرداد
نسخه آزمایشی
1399/02/27

تسهیل صادرات اقلام مبارزه با کرونا

تسهیل صادرات اقلام مبارزه با کرونا

رئیس سازمان غذاودارو با اشاره به درخواست کشورهای متعدد برای واردات اقلام و ملزومات مبارزه با کرونا ساخت ایران، گفت: با در نظر گرفتن نیاز کشور، و افزایش قابل‌توجه ظرفیت تولید این اقلام در داخل، صادرات برخی اقلام مانند ماسک N95، لباس‌های ایزوله، مانیتور ماسک سه لایه، محلول ژل‌های ضدعفونی‌کننده و ... با همکاری وزارت صمت تسهیل می‌شود.

به گزارش ایفدانا، دکتر شانه ساز با اشاره به برگزاری جلسات توسعه صادرات توسط سازمان غذاودارو  با حضور نمایندگان انجمن‌ها و فعالان حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، گفت: این جلسات به‌منظور بررسی راهکارهای توسعه صادرات غیرنفتی در حوزه کالاهای سلامت‌محور برگزار می‌شود.

وی افزود: با توجه به اینکه شرکت‌های تولیدی زیرساخت‌های لازم را برای تولید اقلام موردنیاز  مبارزه با کرونا ایجاد کرده و به دستاوردهای خوبی رسیده‌اند، انتظار دارند که مجوز صادرات به آن‌ها داده شود.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: حسب اظهار شرکت‌های صادرکننده دارو یکی از مسائل شرکت‌های داروسازی این است که به دلیل استفاده از ارز ۴۲۰۰ تومانی باید عواید حاصل را به صندوق نیمایی واریز کنند که به دلیل مشکلات در محاسبه و انتقال ارز از خارج به داخل کشور، با مشکلات جدی در این زمینه روبرو بوده و در عوض شاهد خروج غیرقانونی و قاچاق  گسترده داروهای ایرانی به خارج از کشور هستند.  همچنین به دلیل نگرانی از کمبود دارو معمولا اداره کل دارو مجوز صادرات را نمی‌دهد که موجب از دست دادن بازارهای صادراتی داروهای ایرانی به نفع رقبای خارجی  شده است .

رئیس سازمان غذا و دارو نیز با اشاره به توجه ویژه سازمان غذاودارو به حل مشکلات فعالان و تولیدکنندگان دارو و تجهیزات پزشکی، گفت: مقرر شد اگر تولیدکنندگان برای تولید داروهای او.تی.سی و سایر داروها و تجهیزاتی  که از ارز نیمایی استفاده می‌کنند، نباید محدودیتی برای صادرات ایجاد شود؛ چراکه در شرایط حاضر کشور بیش از همیشه به توسعه صادرات غیرنفتی و  ارز حاصل از آن نیاز دارد.
 
 
معاون وزیر بهداشت  خاطرنشان کرد: صادرات ماسک n95، ، لباس‌های ایزوله، مانیتور، محلول ضدعفونی‌کننده و ... آزادشده است و با همکاری وزارت صمت صادرات به کشورهایی که درخواست دارند، تسهیل خواهد شد./


شناسه خبر : 17242
امتیاز شما برای این خبر: