شنبه 10 خرداد
نسخه آزمایشی
1399/02/21
با اقدام و تلاش شبانه‌روزی در آذربایجان غربی؛

وضعیت محلول‌های الکلی ضد عفونی کننده بیش از 2 ماه است که از حد اشباع عبور کرد

وضعیت محلول‌های الکلی ضد عفونی کننده بیش از 2 ماه است که از حد اشباع عبور کرد

به همت معاونت غذا و داروی آذربایجان غربی طی 2 هفته بعد از شروع بروز ویروس کرونا در استان، تامین انواع محلولهای الکلی ضد عفونی کننده به مرحله اشباع رسید.

به گزارش ایفدانا به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و داروی آذربایجان غربی؛ به همت معاونت غذا و داروی آذربایجان غربی طی 2 هفته بعد از شروع بروز ویروس کرونا در استان، تامین انواع محلولهای الکلی ضد عفونی کننده به مرحله اشباع رسید.

دکتر جلال غفارزاده معاون غذا و داروی آذربایجان غربی با اعلام این خبر گفت: با گسترش شیوع ویروس کرونا در کشور و تشدید تقاضا برای دریافت محلولهای ضد عفونی کننده، در حالی که در اکثر استان‌های کشور کمبود شدید محلول‌های مذکور همچنان مشهود بود؛ معاونت غذا و داروی آذربایجان غربی با مدیریت جهادی و اقدامی ضربتی توسط مجموعه یکپارچه مدیریت‌های زیر مجموعه خود، این محلول‌ها را در کمتر از ۲۰ روز به مرحله اشباع رساند و به طوری که در حال حاضر بیش از 60 روز است که این اقلام در داروخانه‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای معتبر به وفور موجود می‌باشد.

معاون غذا و داروی آذربایجان غربی تصریح کرد: در فاز اول، تدابیر ویژه و راهکارهای اساسی از جمله: برگزاری جلسات متعدد مدیریت بحران غذا و دارو در ساعات اولیه اعلام شیوع ویروس کرونا، اعلام فراخوان به واحدهای تولیدی جهت فعال نمودن خط تولید محلول الکلی ضد عفونی کننده، صدور پروانه جهت ورود واحدهای تولیدی به مدار تولید، تعیین و استقرار کارشناسان مقیم در واحدهای تولیدی و... جهت تولید و توزیع محلول‌های الکلی ضد عفونی کننده در استان اتخاذ شد.
وی گفت: به منظور رفع نیاز شهروندان به محلول‌های الکلی ضد عفونی کننده، الکل‌های بسته بندی 70 درجه به میزان 98126 لیتر و  الکل 96 درجه به میزان 22626 لیتر، ابتدا از طریق انجمن داروسازان و سپس از طریق دو شرکت دارویی در سطح کلیه داروخانه‌های استان از شمال تا جنوب توزیع شد و با کمک داروسازان و بهره مندی از ظرفیت بالقوه داروخانه‌ها، محلولهای الکلی ضد عفونی کننده در بسته بندی‌های کوچک آماده‌سازی و در دسترس عموم مردم قرار گرفت.

دکتر غفارزاده در خصوص فاز دوم و تامین الکل طبی مورد نیاز واحدهای پاراکلینیک خصوصی گفت: 28 داروخانه معین در سطح استان به فراخور نیاز هر شهرستان تعیین و نیازهای الکل طبی مورد نیاز واحدهای پاراکلینیک خصوصی از جمله: آزمایشگاههای تشخیص طبی و... تامین شد.

معاون غذا و داروی آذربایجان غربی افزود: در فاز سوم، در راستای صدور مجوزهای بهداشتی جهت تولید محلول‌های الکلی ضد عفونی کننده، بیش از 100 مورد درخواست از نظر امکانات ساختمانی، تجهیزات خط تولید و آزمایشگاهی و نیز مدارک مربوطه بررسی شد و در نهایت 30 مورد پروانه، به 21 واحد تولیدی (11 واحد در سطح شهرستان ارومیه، 4 واحد شهرستان خوی، 2 واحد ماکو، 2 واحد مهاباد، 1 واحد نقده و 1 مورد میاندوآب ) صادر شد.

وی گفت: این واحدها با حداکثر ظرفیت وارد مدار تولید شدند و 756505 لیتر  ژل و محلول ضد عفونی الکلی تولید گردید که از این میزان 577317 لیتر جهت رفع نیاز استان توزیع شد.

وی گفت: در فاز چهارم؛ با هدف کاهش بار تقاضا از بازار، آزمایشگاه کنترل معاونت غذا و داروی استان به صورت شبانه‌روزی بالغ بر 11 هزار لیتر محلول ضد عفونی کننده بر پایه الکل و طبق پروتکل اعلامی سازمان بهداشت جهانی (WHO) تهیه و برای رفع نیاز اولیه کادر در سطح مراکز درمانی و واحدهای ستادی دانشگاه توزیع شد.

همچنین کارشناسان آزمایشگاه کنترل غذا و داروی این معاونت در خصوص دستورالعمل نحوه تهیه محلول ضدعفونی کننده، تامین مواد اولیه مصرفی و... به مسئولین فنی بیمارستان‌ها و مراکز تابعه، آموزش‌های لازم را ارائه کردند.


دکتر غفارزاده خاطر نشان کرد: به همت معاونت غذا و داروی آذربایجان غربی حواله‌های الکلی به میزان 24866 لیتر الکل اتیلیک 96 درصد صادر و الکل مذکور به صورت فله در اختیار مراکز تابعه دانشگاه جهت تولید محلول ضد عفونی کننده قرار گرفت؛ به عبارتی مجموعه واحدهای بهداشتی و درمانی تابعه دانشگاه علوم پزشکی که خود بزرگترین مصرف کننده محلول‌های ضدعفونی کننده بودند در همان روزهای اول متفقا به بزرگترین تولید کننده محلول‌های ضدعفونی کننده برای مصرف خود و کارکنان تبدیل شدند.

وی در ادامه صحبت‌های خود در خصوص تامین و توزیع ماده اولیه (الکل) جهت تولید محلول ضدعفونی کننده گفت: با مدیریت جهادی و اتخاذ تدابیر ویژه از جمله: نظارت مستقیم بر سه کارخانه تولید الکل از طریق استقرار20 کارشناس مقیم معاونت غذا و دارو در 513 شیفت کاری و... تمام نیازهای واحدهای تولیدی استان تامین گردید به طوری که در حال حاضر در تولید الکل و توزیع برای واحدهای تولیدکننده محلول های ضد عفونی کننده الکلی در استان و کشور هیچ مشکلی وجود ندارد.

دکتر غفارزاده خاطر نشان کرد: علاوه بر مدیریت شرایط حاضر، تدابیر لازم برای آینده نیز اتخاذ و به مقدار مکفی الکل طبی برای رفع نیاز استان ذخیره شده است.

معاون غذا و داروی آذربایجان غربی با هدف مدیریت توزیع اصولی محلول‌های الکلی ضدعفونی کننده و رفع نیاز شهروندان گفت: تا قبل از عقد قرارداد شرکت‌های تولیدی با شرکت‌های توزیعی، معاونت غذا و داروی آذربایجان غربی از طریق جلب مشارکت انجمن داروسازان استان در 5 مرحله 364354 لیتر در گالن‌های10 لیتری و 500 سی سی به کلیه داروخانه‌های استان توزیع نمود که نیاز شهروندان در روزهای اولیه مواجهه با ویروس کرونا مرتفع شد.

در ادامه از طریق صدور 1309 فقره حواله به میزان 481825 لیتر محلول ضد عفونی کننده، کلیه نیاز دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی اعم از بانک‌ها، بهزیستی، کارخانجات، موسسات خیریه، مراکز نگهداری سالمندان، استانداری، شهرداری، آموزش و پرورش، مراکز انتظامی و... مرتفع شد.

دکتر غفارزاده خاطر نشان کرد: در راستای حفظ سلامت مصرف کنندگان، ارتقاء کیفیت ایمنی محصولات توليدي استان و رسیدگی به شکایات، نظارت‌های کارشناسی در اولویت کاری این معاونت قرار گرفت به طوری که 2081 مورد بازدیدهای شبانه‌روزی توسط کارشناسان این معاونت از واحدهای تولیدی و نیز سطح عرضه در آذربایجان غربی انجام شد.

وی تصریح کرد: این بازدیدها شامل: 1562 مورد بازدید توسط کارشناسان در حوزه‌های نظارت بر مواد غذایی، دارو، تجهیزات پزشکی، فرآورده‌های طبیعی و مکمل، 396 مورد بازدید مشترک با سازمان صمت و سایر ارگان‌های نظارتی و 123 مورد بازرسی توسط معاون غذا و داروی استان و مدیران نظارت و ارزیابی مواد و فراورده‌های دارویی/ نظارت بر تجهیزات و ملزومات پزشکی/ نظارت بر فرآوردهای طبیعی و سنتی و مکمل/ نظارت بر مواد غذایی آشامیدنی آرایشی و بهداشتی شخصاً انجام شد.

همچنین در اقدامی ابتکاری و با تلاش شبانه‌روزي كارشناسان اين معاونت، با استقرار نیروهای کارشناسی مقیم به صورت شبانه‌روزی در سطح واحدهاي توليد الكل و محلولهاي ضدعفوني کننده بر كيفيت فرآورده‌هاي توليدي در سطح استان نظارت گردید که در اين راستا تاکنون بيش از 425 مورد بازرسی در شیفت‌های صبحگاهی، عصرگاهی انجام شد.
دکتر غفارزاده در خصوص اقدامات کنترلی این معاونت در زمینه بررسی و نمونه‌برداری از محصولات پایه الکل و جلوگیری از تخلفات در حوزه تقلب در محصولات ضد عفونی کننده تولیدی خارج استانی موجود در بازار تصریح کرد:
به همت کارشناسان معاونت غذا و داروی آذربایجان غربی تعداد 130 مورد محلول و ژل ضدعفونی کننده، الکل اتیلیک از کارخانجات، سطح عرضه، شرکت‌های پخش و... نمونه برداری و جهت آزمایش و بررسی به آزمایشگاه معاونت غذا و دارو ارسال شد که طبق نتایج آنالیز نمونه‌ها، 124 مورد مطابق با استانداردهای لازمه بوده و 6 مورد نیز با استاندارد های موجود نامنطبق بوده که اقدامات قانونی لازم انجام و واحدهای متخلف به مراجع قضایی معرفی شد.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی در خصوص عملکرد سامانه مرکز اطلاع‌رسانی دارو و سموم در ایام کرونا و ارائه مشاوره‌های دارویی و وضعیت توزیع محلول های الکلی ضد عفونی کننده دست گفت:
بیش از 2000 مورد تماس تلفنی از سوی شهروندان با واحد DPIC و شماره تلفن 190 جهت اطلاع از وضعیت توزیع محلول‌ها انجام و 150 مورد شکایت نیز ثبت گردید که کلیه شکایات در کمترین زمان ممکن مورد رسیدگی قرار گرفته و در خصوص تخلفات محرز شده اقدامات قانونی لازم صورت پذیرفت.
دکتر غفارزاده در پایان در خصوص مدیریت تولید و توزیع ضدعفونی کننده‌های غیر الکلی خاطر نشان کرد:
معاونت غذا و داروی آذربایجان غربی در راستای مدیریت تولید و توزیع ضدعفونی کننده‌های غیر الکلی، مدارک و فرمولاسیون 12 واحد درخواست کننده غیر الکلی را بررسی کارشناسی نمود و استعلامات لازم، از سازمان غذا و دارو انجام شد.

IMG_4

شناسه خبر : 17234
امتیاز شما برای این خبر: