شنبه 10 خرداد
نسخه آزمایشی
1399/02/21

جهش تولید ماسک با اتکا به توان بومی در استان آذربایجان غربی

جهش تولید ماسک با اتکا به توان بومی در استان آذربایجان غربی

معاون غذا و داروی آذربایجان غربی با اشاره به جهش تولید ماسک با اتکا به توان بومی استا، از تولید 270 هزار ماسک در آذربایجان غربی خبر داد.


به گزارش ایفدانا به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و داروی آذربایجان غربی؛ دکتر جلال غفارزاده معاون غذا و داروی آذربایجان غربی تصریح کرد: در حالی که استان آذربایجان غربی روزهای رضایت بخشی را در خصوص توزیع محلول‌های الکلی ضدعفونی کننده و دستکش سپری می‌کند ولی در حوزه تولید ماسک به دلیل عدم وجود زیر ساخت قبلی در استان و متناسب نبودن عرضه و تقاضا، با تقاضای ماسک مواجه است.
دکتر غفارزاده گفت: به منظور رفع دغدغه‌های مردم و تامین و توزیع ماسک بهداشتی که از اهمیت چشمگیری برخوردار است و نظر به اینکه در روزهای اول شیوع بیماری تقاضا بسیار زیاد بود لذا؛ پیشگیری از احتکار اقلام حفاظتی به ویژه ماسک به علت افزایش و تشدید نظارت‌ها بر سطح عرضه و ضرورت و اولویت تامین تجهیزات حفاظتی ویژه کادر درمانی در کنار ایجاد و ساماندهی واحدهای کارگاهی تولید ماسک و نیز جذب سهمیه‌های خارج استانی از سایر استان‌های کشور در دستور کار این معاونت قرار گرفت.
دکتر غفارزاده در ادامه به اقدامات انجام یافته از سوی این معاونت اشاره کرد و افزود: در زمان بروز بحران شیوع بیماری، «زمان» حرف اول را در زمینه کنترل بحران می‌زند؛ بویژه مقابله و پیشگیری از سوء استفاده افراد سودجو و محتکر اقلام پیشگیری از بیماری بویژه ماسک، که هر گونه کوتاهی می‌تواند سلامت شهروندان را با مشکل مواجه کند.
در فاز اول معاونت غذا و داروی آذربایجان غربی با تشدید نظارت‌های کارشناسی شبانه‌روزی و با همکاری ارگان‌های اطلاعاتی و انتظامی در اقدامی جهادی و شجاعانه بخش قابل توجهی از این سودجویی‌ها را شناسایی و با انجام 2081 مورد بازرسی، مراکز غیر مجاز و احتکار اقلام پیشگیری از بیماری کرونا شناسایی و توقیف و به مراجع قضایی معرفی گردید.
دکتر غفارزاده گفت: این بازدیدها شامل: 1562 مورد بازدید توسط کارشناسان در حوزه‌های نظارت بر مواد غذایی، دارو، تجهیزات پزشکی، فرآورده های طبیعی و مکمل، 396 مورد بازدید مشترک با سازمان تعزیرات و صمت و سایر ارگان‌های نظارتی و 123 مورد بازرسی که توسط معاون غذا و داروی استان و مدیران نظارت و ارزیابی مواد و فراورده‌های دارویی/ نظارت بر تجهیزات و ملزومات پزشکی/ نظارت بر فرآوردهای طبیعی و سنتی و مکمل/ نظارت بر مواد غذایی آشامیدنی آرایشی و بهداشتی شخصا انجام شده است.
در طی این بازرسی‌های ویژه و به همت معاونت غذا و داروی آذربایجان غربی و با دستور دادستانی محترم استان22 واحد متخلف پلمپ و 35 واحد متخلف به مراجع قضایی معرفی شد.
دکتر غفارزاده گفت: در طی این بازرسی‌های ویژه 20875 عدد ماسک فیلتردار N95 و 240363 عدد ماسک ساده کشف شد؛ که از این تعداد، پس از بررسی کارشناسی 16694 عدد ماسک فیلتردار N95 و 79070 عدد ماسک ساده قابل استفاده و 4181 عدد ماسک فیلتردار N95و 17806 عدد ماسک ساده فاقد کیفیت لازم تشخیص داده شد.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی خاطر نشان کرد: از این تعداد ماسک قابل قبول، 15920 عدد ماسک فیلتردار  N95و 80666 عدد ماسک ساده جهت ارائه خدمات به بیماران مراکز بهداشتی و درمانی در کل استان و فوریت‌های پزشکی، معاونت بهداشتی، تحویل داده شد همچنین بخشی به مراکز تحت حمایت و نظارت بهزیستی شامل مراکز نگهداری سالمندان و شیرخوارگاه‌ها اهدا شد.
ضمنا به تعداد 1094 عدد ماسک فیلتر دار و 31150 عدد ماسک سه لایه نیز علاوه بر اقلام فوق به انبار معاونت درمان و توسعه دانشگاه جهت استفاده کادر درمان و 23 هزار عدد ماسک ساده نیز به واحدهای نیازمند و اولویت‌دار تحویل گردید.
***
فاز دوم مدیریت تامین و تولید ماسک بهداشتی، ساماندهی و بررسی صلاحیت کارگاه‌های تولیدی ماسک در دستور کار معاونت غذا و داروی استان قرار گرفت.
دکتر غفارزاده در ادامه به اهمیت کیفیت ماسک در ایمنی از بیماری اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه اولین محل مواجه‌ی بیماری در بدن از راه دهان، بینی، گلو و سپس انتشار در سایر بخش‌های دستگاه تنفسی می‌باشد. لذا استفاده از ماسک با کیفیت از اهمیت ویژه برخوردار است و معاونت غذا و داروی استان طبق دستورالعمل‌های بهداشتی ارسالی از سوی سازمان غذا و دارو وضعیت کارگاه‌ها و واحدهای تولیدی ماسک که اعلام آمادگی نموده بودند را، با حساسیت کامل بررسی و واحدهایی که شرایط کارگاهی مناسب، مواد اولیه استاندارد، تجهیزات مناسب، نیروی انسانی کارآمد و سالم و... برخوردار بودند مجوزهای لازم صادر نمود. که تاکنون 19 کارگاه تولیدی وارد مدار تولید شده‌اند.
***
دکتر غفازاده تصریح کرد: در فاز سوم مدیریت تامین و تولید ماسک بهداشتی، با هدف کنترل رعایت استانداردهای تولید ماسک و عدم خروج ماسک‌های تولیدی به خارج از چرخه توزیع معاونت غذا و داروی آذربایجان غربی با شیفت بندی و استقرار کامل کارشناسان بر پرسه تولید نظارت دقیق دارد.
معاون غذا و داروی استان آذربایجان غربی بر امکان انتقال بیماری از طریق تماس دست با ماسک های تولید خانگی و بدون استریل اشاره کرد و افزود: ماسک‌های تولیدی در استان بدون طی مراحل استریلیز آسیون در بازار اجازه توزیع ندارند و فروش هر گونه ماسک بدون مجوز و شناسنامه در داروخانه‌ها، سوپرمارکت‌ها، فروشگاه‌ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد و با کارگاه‌های زیر پله‌ای، بدون مجوز تولید ماسک در استان به جد برخورد شده و می‌شود. ضمن اینکه مکان مجاز عرضه و فروش ماسک، صرفا داروخانه می باشد.
***
دکتر غفارزاده در ادامه با اشاره به راه‌اندازی اطاق گرم به منظور بی‌خطرسازی ماسک‌های تولید شده کارگاهی توسط معاونت غذا و دارو و در مرکز استان خبر داد و گفت: به منظور اطمینان از طی فرآیند مناسب بی‌خطرسازی، محصولات واحدهای تولیدی به گرمخانه معاونت غذا و دارو انتقال می‌یابد و پس از سپری نمودن فرایند بی‌خطرسازی، محصولات ایمن به بازار عرضه می‌شود.
***
در مرحله چهارم معاونت غذا و داروی آذربایجان غربی به منظور توزیع عادلانه و اولویت بندی گروه‌های پرخطر با تشکیل کمیته توزیع ماسک متشکل از: نمایندگانی از استانداری، سازمان صمت، معاونت غذا و دارو و... با اولویت بندی گروه‌های پرخطر نسبت به مدیریت توزیع ماسک های تولیدی اقدام نموده است.
معاون غذا و داروی آذربایجان غربی در این رابطه گفت: تا کنون 269485 عدد ماسک توسط کارگاه‌های دارای مجوز در استان، تولید و در اتاق گرم معاونت غذا و دارو استریل شده است که با مدیریت ماسک‌های مذکور، تاکنون 160 هزار عدد توسط شرکت‌های پخش مجاز در بین ارگانهای متقاظی که نیازمند استفاده از ماسک بودند از جمله: نانوایان، شرکت‌های تولید مواد غذایی، بانک‌ها، کشتارگاه صنعتی ارومیه، شهرداری، جهاد کشاورزی، دادگستری، تامین اجتماعی، تعزیرات حکومتی، سازمان صنعت معدن و تجارت، ثبت اسناد، بهزیستی، زندان مرکزی ارومیه، پتروشیمی، انجمن نابینایان، بیماران خاص، هلال احمر، سایر ادارات و... به قیمت مصوب وزارت بهداشت توزیع شد.
***
دکتر جلال غفارزاده تصریح کرد: در مرحله پنجم؛ تلاش بر جذب سهمیه بیشتر، از واحدهای صنعتی در سایر استان‌ها به منظور توزیع در بین آحاد مردم گردید؛ در این راستا به همت معاونت غذا و داروی آذربایجان غربی هماهنگی‌ و رایزنی‌های لازم با یکی از واحدهای تولیدی صنعتی صورت گرفت و تعداد 600 هزار عدد ماسک تولیدی دستگاهی و استاندارد تهیه و در حال توزیع در داروخانه‌ها برای ایجاد دسترسی برای عموم مردم می باشد.

IMG_3

شناسه خبر : 17233
امتیاز شما برای این خبر: