سه شنبه 01 مهر
نسخه آزمایشی
1399/02/15

اولویت توزیع ماسک با داروخانه هاست/تولید لباس های ایزوله، باکیفت تائید شده سازمان انرژی اتمی

اولویت توزیع ماسک با داروخانه هاست/تولید لباس های ایزوله، باکیفت تائید شده سازمان انرژی اتمی

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به توزیع ماسک در داروخانه های سراسر کشور، گفت: اولویت توزیع ماسک برای عرضه عمومی با داروخانه هاست.

به گزارش ایفدانا، دکتر شانه ساز در حاشیه بازدید از چندین داروخانه در جمع خبرنگاران گفت: از گذشته ماسک و دستکش، خارج از مسیر شرکت‌های توزیع کننده دارو صورت می گرفته است و  جنبه عرضه صنفی هم داشته است. 

وی افزود: با توجه به افزایش چندین برابری تقاضا  و محدودیت هایی به وجود آمده، این انتظار وجود دارد که ماسک در مرحله اول در داروخانه ها وجود داشته باشد که با هماهنگی های صورت گرفته با همکارانمان در وزارت صمت،مقرر شد  این اولویت به داروخانه داده شود.

معاون وزیر با اشاره به اینکه وقفه ایجاد شده درمورد توزیع ماسک، به دلیل تغییر شرایط توزیع است، افزود: مسائلی در بحث نبود نقدینگی در شرکت ها و داروخانه ها وجود دارد، چراکه تولید کننده های ماسک بیشتر فرهنگ نقد فروشی داشته و از گذشته عمدتا توسط صنوف، این اقلام را توزیع می کرده و درگیر بحث بیمه نبوده اند.

 وی با تاکید براینکه برای توزیع ماسک اولویت داروخانه ها هستند، عنوان کرد: یکسری از ماسک های سه لایه صنعتی هستند که عمدتا توسط هیات امنای ارزی خریداری  و به بیمارستان ها و مراکز درمانی تحویل می شود. بخش دیگرماسک های نیمه صنعتی توسط بسیج اصناف و سایرصنایع در داروخانه ها توزیع شده که با نرخ 1600 تومان عرضه می شود و انواع وارداتی نیز داریم که در روزهای اول با افزایش ده‌ها برابری تقاضا از خارج سفارش داده شده که قیمت های بالاتری دارند؛ هر سه  سیستم مدل وجود دارد و همه آن ها قانونی است، البته گزارش‌هایی هم داریم که در گوشه وکنار بیشتر از این مبالغ به فروش می‌رسد که مورد تایید سازمان غذا و دارو و وزارت صمت نیست.

دکتر شانه ساز تصریح کرد: توزیع ماسک از یک هفته پیش در داروخانه ها شروع شده است و بنا به دستور رئیس جمهور مبنی بر اجباری شدن استفاده از ماسک در مترو، جدا از مبادی ورودی مترو، ماسک در داروخانه ها نیز عرضه می شود.

وی با اشاره به اینکه میزان تولید ماسک در بخش صنعتی که اعداد و ارقام آن برای ما قابل رصد است به 2.5 میلیون در روز می رسد، گفت:  این ماسک ها عمدتا به مراکز بهداشتی و درمانی تخصیص می یابد،  در بخش اصناف که میزان تولید به صورت خود اظهاری در سایت اداره تجهیزات سازمان غذا و دارو ثبت می شود نیز براورد می کنیم که به همین اندازه در بخش نیمه صنعتی تولید ماسک داریم؛ به این ترتیب در حال حاضر درمورد ماسک نیاز به واردات نداریم. 

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به دستور وزیر بهداشت مبنی بر پیش بینی دپو در حوزه ماسک، توضیح داد: در برنامه داریم که ذخایر عمده‌ای در نظر بگیریم که در صورت بروز پیک احتمالی،  مراکز درمان این مشکل مواجه نشویم.

 وی ادامه داد: در حوزه تامین لباس های ایزوله کادر درمان اتفاق خیلی بزرگی افتاد؛ قبل از بحران کرونا، نیاز و تولید ما شاید 2 هزار دست و با پارچه وارداتی بود، و واقعا در شروع بحران کرونا مشکل جدی در این حوزه ایجاد شد، همکاران کادر درمان به سختی سرویس ارائه می‌کردند،  با ورود بخش های مختلف علمی  و صنایع، از لباس های کاملا پلاستیکی روزهای اول که استفاده از آن برای کادردرمان بسیار سخت بود، پس از 6 مدل طراحی به تولید لباس استانداردی رسیده ایم که تمام تاییدیه های سازمان انرژی اتمی را دارد به راحتی قابل تنفس بوده و نفوذ ناپذیر است؛ همچنین قیمت این لباس ها  یک چهارم نمونه های خارجی بوده و کار بزرگی سازمان غذا و دارو و همکاران صنعت انجام داده اند.

وی خاطرنشان کرد: قرارداد تامین 600 هزار دست لباس بسته شده که برآورد می کنیم حداقل روزانه ۵۰ هزار دست تولید داشته باشیم ، از طرفی تقاضای زیادی برای صادرات داریم از کشورهای اطراف درحال بررسی هستیم، به شرطی که به ذخایر استراتژیک خودمان خدشه ای وارد نشود به زودی اجازه صادرات هم خواهیم داد.
IMG_1205

شناسه خبر : 17216
امتیاز شما برای این خبر: