شنبه 14 تیر
نسخه آزمایشی
1399/02/08
کارشناس دارویی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی دزفول:

طریقه استفاده از شوینده ها و ضدعفونی کننده ها در دوران کرونا

طریقه استفاده از شوینده ها و ضدعفونی کننده ها در دوران کرونا

کارشناس دارویی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی دزفول اعلام کرد:با توجه به شیوع کروناویروس میزان استفاده از ترکیبات شوینده و مواد ضدعفونی کننده افزایش یافته که رعایت یکسری از نکات بهداشتی ضروری است.

به گزارش خبرنگار ایفدانا به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو دزفول ،الناز بهروز،اظهار داشت:محصولات شیمیایی و شوینده را همیشه در ظرف اصلیشان نگهداری کنید و هرگز این فرآورده‌ها را در ظروف موادخوراکی مثل بطری نوشابه نگه ندارید زیرا مصرف اشتباهی این مواد باعث مسمومیت شدید خواهد شد.
 
دکتر بهروز افزود:در هنگام استفاده از محلولهای با پایه الکل توجه شود که این فرآورده ها به دلیل قابلیت تبخیر سریع، آتش زا هستند و باید از نگهداری آنها در کنار شعله آتش خودداری شود.
 
وی افزود:در هنگام ضدعفونی کردن تلفن همراه، گوشی خود را ابتدا خاموش و سپس سطح آن را با محلول الکلی ضدعفونی نمایید.
 
وی گفت:هنگامی که دست و سطوح به محلول الکلی آغشته شد باید صبر کنید تا خود به خود خشک شود.محلول الکلی پس از 30 ثانیه می تواند ویروس کرونا را از بین ببرد.
 
وی بیان داشت: محلول های لکه بر مثل وایتکس حاوی کلر می باشند و بخارات سمی تولید می کنند و باید پس از رقیق سازی در محیط باز در محیطهای دارای تهویه هوا استفاده شوند و پس مصرف از سطح مورد استفاده فاصله گرفت.
 
وی یادآور شد:مخلوط کردن مواد شیمیایی و شوینده خانگی مانند جوهر نمک، مواد سفیدکننده و لک‌بر مانند وایتکس بسيار خطرناك می باشند و گازهای ناشی از این ترکیب بسیار سمی و کشنده است.
 
دکتر بهروز گفت:در زمان نظافت سطوح و استفاده از ترکیبات شوینده و پاک‌کننده از دستکش لاستیکی،کفش جلوبسته و ماسک استفاده شود و پس از استفاده بلافاصله در محل را بست.
 
وی در پایان متذکر شد:در صورت تماس پوست یا چشم با مواد شیمیایی و شوینده باید هرچه سریع‌تر آن محل را با آب فراوان شست‌ و شو داد و در صورت عوارض موضعی و بروز علائم سوختگی،تورم،سوزش و خارش هرچه سریع‌تر به مرکز درمانی مراجعه شود.

شناسه خبر : 17194
امتیاز شما برای این خبر: