دوشنبه 06 تیر
نسخه آزمایشی
1399/02/06

توصیه های نحوه مصرف داروها در ماه مبارك رمضان

توصیه های نحوه مصرف داروها در ماه مبارك رمضان

بیماران، زنان باردار و شیرده در ماه مبارک رمضان نیاز است که با پزشک خود در مورد شرایط و موقعیت بدنی و مصرف داروهای خود مشورت کنید.

به گزارش ایفدانا و به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی همدان دکتر مجید حنیفه گفت:بیماران،زنان باردار و شیرده در ماه مبارک رمضان نیاز است که با پزشک خود در مورد شرایط و موقعیت بدنی و مصرف داروهای خود مشورت کنند.

​وی ادامه داد:بارداری، شیردهی و برخی از بیماریها مانند دیابت، فشارخون، روده تحریک پذیر، یبوست، زخمهای گوارشی (معده و دوازدهه)، اختلالات کلیوی، بیماریهای اعصاب و روان و آسم  همگی از شرایط جسمی هستند که فرد ملزم می باشد پیش از اقدام به روزه داری، با پزشک معالج خود در خصوص اقدام به روزه داری و همچنین نحوه مصرف داروها، مشورت کند.

روزه دار عزيز، چنانچه مبتلا به بيماري خاصي هستيد كه مجبور به مصرف دارو در ايام مبارك رمضان مي باشيد، قبل از هر چيز با پزشك معالج خود در مورد نحوه مصرف دارو و رژیم غذایی مناسب در ماه مبارک رمضان، مشورت کنید.

در زمان روزه داري هيچگاه وعده هاي داروي خود را خودسرانه حذف و یا به زمان دیگری موکول ننمایید. چه بسا اين عمل شما سبب اختلال در روند درمان گردد. مصرف بسياري از داروها را مي توان پس از مشورت با پزشك به زمان سحري يا افطار منتقل کرد.

روزه دار عزیز، قطع ناگهاني برخي از داروها به واسطه روزه داری بسيار خطرناك است. درباره قطع داروهاي خود و نحوه استفاده آنها در ماه مبارك رمضان، با پزشك و يا داروساز خود مشورت کنید.
.
بیمارانی که یک بار در روز دارو مصرف می نمایند، معمولا در ماه رمضان دچار مشکل نمی شوند و در صورتی که لازم است دارو را با معده خالی مصرف نمایند، بهترین زمان مصرف یک ساعت قبل از سحری یا دو ساعت بعد از افطار است.

بیمارانی که مجبور به دریافت دارو در بیش از یک وعده می باشند، ممکن است پس از مشورت با پزشک معالج خود قادر باشند داروهای خود را در فاصله بین افطار تا سحر استفاده کنند. در مواردی خاص ممکن است پزشک معالج بتواند با جایگزینی داروهای این بیماران با انواع طولانی اثر آنها یا تعویض دارو با بک داروی مشابه با نیمه عمر طولانی تر امکان روزه داری برای بیماران را فراهم کنید.

مصرف قرص های ضد بارداری به منظور ایجاد تاخیر در عادت ماهانه در ماه رمضان به دلیل عوارض زیان باری که در پی دارد، توصیه نمی شود.
به طور کلی اشکال دارویی ذیل سبب ابطال روزه نمی شود:

الف) قطره های چشم و گوش و بینی به شرطی که دارو به حلق نرسد.
ب) تمامی موادی که از راه پوست جذب بدن می شوند مانند: کرم ها، پمادها و نوارهای چسب حاوی مواد دارویی
ج) شیاف ها، محلول ها و کرم های واژینال
د) داروهای تزریقی بدون اثر تقویتی
ه) شیاف ها و پماد های مقعدی

مصرف کلیه داروهای خوراکی که از حلق می گذرند، موجب بطلان روزه می گردد اما در خصوص بطلان روزه در پی مصرف قرص های زیرزبانی، اسپری های دهانی و داروها و محلول های تزریقی با اثر حجم دهنده و تقویتی، هر فرد لازم است به فتوای مرجع تقلید خود مراجعه نماید.
از آن جا که مصرف کافی آب و مایعات نقش مهمی در دفع داروها و متابولیت های ناشی از آنها دارد، لازم است دقت شود که در فاصله بین افطار تا سحر به میزان کافی آب و مایعات به بدن روزه داران و به خصوص بیمارانی که دارو مصرف می کنند برسد. این اقدام ضمن تامین نیاز بدن روزه داران به مایعات، به خصوص اکنون که ساعات روزه داری طولانی می باشد، شرایط لازم را برای دفع مناسب داروها و متابولیت های آنها از بدن فراهم خواهد کرد./
 شناسه خبر : 17189
امتیاز شما برای این خبر: