جمعه 24 مرداد
نسخه آزمایشی
1398/12/28
مسئول مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم دانشگاه علوم پزشکی زاهدان:

لزوم انتقال مسمومان ناشی از مصرف الکل به مراکز درمانی در سریع ترین زمان ممکن

لزوم انتقال مسمومان ناشی از مصرف الکل به مراکز درمانی در سریع ترین زمان ممکن

برای به حداقل رساندن آسیب ها و مخاطرات جبران ناپذیر مسمومیت با متانول، باید فرد مسموم بلافاصله و در کوتاهترین زمان ممکن به اورژانس و یا مراکز درمانی منتقل شود.

 
به گزارش ایفدانا به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو زاهدان- دکتر محدثه نجاری، مسئول مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: در مسمومیت با متانول زمان عامل بسیار تعیین کننده ای است.

وی ادامه داد: برای به حداقل رساندن آسیب ها و مخاطرات جبران ناپذیر مسمومیت با متانول، باید فرد مسموم بلافاصله و در کوتاهترین زمان ممکن به اورژانس و یا مراکز درمانی منتقل شود.

دکتر نجاری درباره نحوه مسمومیت با متانول گفت: در بیشتر موارد مسمومیت با متانول، بصورت تصادفی ویا به دلیل استفاده اشتباهی از آن مثلا به عنوان ضدعفونی کننده و جایگزین اتانول، رخ می دهد.

وی اظهار کرد: افرادی که به واسطه شغل خود در تماس مداوم با متانول هستند به دلیل سمیت بالای این محلول و جذب راحت آن از طریق تنفس و یا پوست، در معرض خطر مسمومیت هستند لذا این افراد بایستی از دستکش و ماسک مخصوص استفاده کنند.

دکتر نجاری در ادامه گفت: متانول به دلیل سمیت بالایی که دارد، چنانچه بصورت تصادفی خورده شود، مسمومیت شدیدی ایجاد می کند که می تواند منجر به کوری و حتی فوت فرد شود.

کارشناس دارویی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان اینکه برای از بین بردن ویروس کرونا و ضدعفونی کردن دست ها و سطوح حتما نیازی به استفاده از اتانول و یا ضدعفونی کننده های مشابه نیست، افزود: بهترین و موثرترین راه برای ضدعفونی، استفاده از صابون و محلول های ضدعفونی کننده معمولی نظیر بتادین، آب ژاول یا وایتکس می باشد که در تمامی خانه ها یافت می شود./


شناسه خبر : 17070
امتیاز شما برای این خبر: