يكشنبه 01 خرداد
نسخه آزمایشی
1398/12/14

افزایش تولید ماسک و مواد ضدعفونی با کمک ارگان‌ها و نهادهای دیگر/ داروخانه‌ها پتانسیل مناسبی برای توزیع اقلام پیشگیری از شیوع ویروس کرونا

افزایش تولید ماسک و مواد ضدعفونی با کمک ارگان‌ها و نهادهای دیگر/ داروخانه‌ها پتانسیل مناسبی برای توزیع اقلام پیشگیری از شیوع ویروس کرونا

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به بالا بودن تقاضای تهیه ماسک و مواد ضدعفونی نسبت به ظرفیت تولید کشور گفت: بزودی با کمک نهادها و ارگان هایی که ظرفیت تولید در این حوزه را دارند تولید تا حد قابل ملاحظه ای افزایش می یابد .

به گزارش ایفدانا، دکتر محمدرضا شانه ساز با اشاره به تشکیل کمیته تامین و توزیع اقلام مقابله با کرونا به صورت مرتب در محل سازمان غذاودارو، اظهار کرد: این جلسات با حضور مدیران کل سازمان غذا و دارو، معاون امور صنایع و مدیران کل وزارت صمت، رئیس هیئت امنای ارزی، مدیران کل سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان و تعزیرات حکومتی و نمایندگان تولید کنندگان مربوطه  برگزار می شود.
وی با اشاره به اینکه نیاز به ماسک و مواد ضدعفونی کننده در شرایط کنونی بسیار فراتر از میزان  تولیدات معمول در کشور است، افزود: به همین دلیل باید ظرفیت های تولید بالقوه ای که در کشور وجود داشت را وارد مدار تولید کرده و از آنها بهره ببریم. خوشبختانه این تدبیر در حال انجام است و عمدتاً نیروهای جهادی، صنایع دفاعی و  سپاه صنوف مربوطه و بسیج اصناف، قرارگاههای جهادی و سایر ظرفیت های مردمی که امکان تولید  بالقوه در آنها وجود دارد ، در حال ساماندهی و ورود به این عرصه هستند تا ان شاءالله بتواند در حوزه تولید ماسک ایفای نقش کنند.


 معاون وزیر بهداشت افزود: در حوزه الکل نیز افزایش تولید در دستور کار قرار دارد و کارخانه های تولیدی به صورت سه شیفت فعالیت دارند و شرکت های تولید کننده ژل و مواد ضد عفونی نیز با تمام ظرفیت فعال وبه درخواست این سازمان با افزایش حداکثر تعداد شیفت کاری در حال تولید هستند، علاوه بر آن برای یک سری از خطوط تولید در صنایع آرایشی بهداشتی مجوز موقت سه ماهه صادر شد تا  بتوانند وارد عرصه تولید مواد ضدعفونی کننده  شوند.


وی تصریح کرد: حوزه تولید ماسک و مواد ضدعفونی با کمک وزارت صمت دنبال می‌شود و  نظارت بر توزیع نیز زیر نظر سازمان غذا و دارو صورت می‌گیرد.


دکتر شانه ساز با اشاره به اینکه داروخانه پتانسیل مناسبی برای عرضه و رصد بازار توزیع است، گفت: ۱۴۵۰۰ داروخانه در اقصی نقاط کشور داریم که  تحت نظارت سازمان غذا و دارو درحال ارائه خدمت هستند، اضافه کرد در روزهای اول به دلیل اینکه تولید نسبت به تقاضا در کشور بسیار بسیار پایین‌تر بود،  به اجبار تصمیم گرفتیم که عرضه ماسک و مواد ضدعفونی جهت تامین مراکز درمانی  از طریق هیئت امنای ارزی عرضه  و به داروخانه ها تحویل داده نشود.

وی خاطرنشان کرد: پس از آن که وضعیت تامین اقلام مورد نیاز مراکز بهداشتی و درمانی مناسب تر شد، توزیع مواد ضدعفونی کننده در داروخانه ها نیز شروع ، اما تقاضا بسیار بسیار زیاد است.

رئیس سازمان غذا و دارو  گفت: در حال حاضر  تمام ارگان ها و سازمان هایی که پتانسیل کمک کردن را دارند پای کار آمده اند تا تولید افزایش یافته و پاسخگوی نیاز کشور باشد.وی تاکید کرد:  در شرایط کنونی کشور اگر شرکت پخش، داروخانه و یا هر مرکز دیگر مرتکب  تخلف شود  با هماهنگی با دستگاه قضا به صورت جدی برخورد خواهد شد.

شناسه خبر : 17000
امتیاز شما برای این خبر: