سه شنبه 12 فروردین
نسخه آزمایشی
1398/11/29
معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو:

یکی از منابع مهم دنیا در تولید مواد اولیه دارو می شویم/ امسال نسبت به سال گذشته ارزبری دارو و تجهیزات پزشکی 20 درصد کاهش یافته است

یکی از منابع مهم دنیا در تولید مواد اولیه دارو می شویم/ امسال نسبت به سال گذشته ارزبری دارو و تجهیزات پزشکی 20 درصد کاهش یافته است

معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو گفت: تولید مواد اولیه دارو یک صنعت های تک، بسیار پیچیده، حساس و با خطرات زیاد است که بسیار ارزشمند است.به گزارش ایفدانا، دکتر محمد رضا شانه ساز در نشست خبری دومین نمایشگاه بین المللی فارمکس که در سازمان غذا و دارو برگزار شد، اظهار داشت: دشمنان کشور در تلاش هستند که با دروغ، شایعه پراکنی و اخبار کذب، سم یاس و ناامیدی را در رگ های جامعه تزریق کنند که با کار و تلاش رسانه ها و انعکاس اخبار واقعی از توانمندی فرزندان ایران، امید را به مردم ببر می گردانیم.

وی افزود: صنعت دارو از دو بخش فرمولاسیون و تولید اشکال دارو و همچنین مواد اولیه تولید دارو تشکیل شده که بخش دوم، بسیار مهم و حیاتی است البته تبدیل مواد اولیه به دارو نیز اساسی و مهم است. تولید دارو در ایران به صورت مونتاژ نیست. هند و چین بیش از 80 تا 90 درصد از مواد اولیه تولید داروهای مورد نیاز جهان را تولید می کنند و تعداد کمی از کشورها می توانند داروسازی کنند.

معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو یادآور شد: در سال گذشته سه درصد داروی ساخته شده وارداتی به کشور حدود یک میلیارد و 300 میلیون دلار  و 97 درصد داروی تولید داخل، 750 میلیون دلار ارز بری داشته است. در حوزه مواد اولیه در سال گذشته 60 تا 65 درصد از مواد اولیه داروی مورد نیاز کشور با هزینه ای حدود 130 میلیون دلار در کشور تولید شد و گام مهمی در برطرف کردن بخشی از نیازهای داخلی و صادرات برداشته شد که این حرکت در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور است که از خام فروشی خارج شده ایم.

دکتر شانه ساز یادآور شد: در آینده ای نزدیک با هدف گیری مناسب صنعت و سیاست های وزارت بهداشت، یکی از منابع مهم دنیا در تولید مواد اولیه دارو خواهیم شد و عزم وزارت بهداشت، معاونت علمی و فناوری رییس جمهور و وزارت صنعت، معدن و تجارت در کنار سندیکا، خودکفایی در حوزه مواد اولیه دارو است.

وی خاطرنشان کرد: تحریم ها انگیزه های بسیار بالایی برای خودکفایی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی در کشور ایجاد کرده و با تولید 80 تا 90 قلم داروی جدید از خروج حداقل 110 تا 120 میلیون دلار ارز، جلوگیری شده است.

معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو گفت: امسال نسبت به سال گذشته ارزبری دارو و تجهیزات پزشکی 20 درصد کاهش یافته و از 3.7 میلیون دلار به حدود سه میلیون دلار رسیده است چون به تولید داخل، بهای بیشتری دادیم و برخلاف گذشته، 60 درصد از ارز را بجای دارو به مواد اولیه اختصاص دادیم. سال آینده نیز به دنبال این هستیم که ارز مورد نیاز دارو و تجهیزات پزشکی را با تاکید بر تقویت تولید داخل به حدود دو و نیم میلیارد دلار برسانیم.  

دکتر شانه ساز یادآور شد: تا حدود 10 سال پیش اکثر داروهای بیماران خاص از جمله MS، پیوند، تالاسمی و هموفیلی به کشور وارد می شد اما امروز این داروها را در داخل کشور تولید می کنیم در حالیکه اگر در داخل کشور تولید نمی شد حداقل به یک میلیارد و 300 میلیون دلار برای تامین آنها نیاز داشتیم.

وی یادآور شد: امروز توانایی ساخت سه درصد داروی وارداتی را در کشور داریم اما برخی از آنها از نظر اقتصادی به صرفه نیست و ممکن است تعداد بیماران نیازمند این داروها در کشور کمتر از 100 نفر باشد و این نوع داروها توسط چندین شرکت محدود در دنیا ساخته می شود و در اختیار سایر کشورها قرار می گیرد اما برخی از داروها نیز بسیار جدید هستند.

معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو تاکید کرد: کیفیت داروهای ایرانی مورد استقبال بسیاری از کشورهای دنیا است و سال 90 که با یکی از وزرای بهداشت کشورهای همسایه دیدار داشتم، عنوان می کرد که دو تن از معاونانش داروی ایرانی مصرف می کنند اما داروی ایرانی به دلیل موانعی که در راه ثبت دارو در برخی کشورها وجود دارد، صادرات چندانی ندارد و مورد استقبال اکثر کشورها قرار دارد./206

شناسه خبر : 16945
امتیاز شما برای این خبر: