جمعه 20 تیر
نسخه آزمایشی
1398/11/23

رشد 30 درصدی تولید در سال 98

رشد 30 درصدی تولید در سال 98

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو از رشد 30 درصدی تولید کمی دارو در سال جاری خبر داد.

به گزارش ایفدانا، دکتر غلامحسین مهرعلیان در نشست خبری نمایشگاه تقدیر از توانمندی‌های دارویی و تجهیزات پزشکی با اشاره به رشد کمی تولید دارو گفت: پیش بینی می کنیم به تولید ۵۰ میلیارد واحد دارویی در سال برسیم، این عدد در سال ۹۷ حدود ۴۲ میلیارد عدد بوده و که براورد می شود این میزان در سال 98، ۳۰ درصد رشد داشته باشد.

وی افزود: سال جاری برای شرکت های تولید کننده سال سختی از لحاظ کیفی سازی خطوط و تجهیز بوده است. فرهنگ و نهضت کیفی سازی در خطوط تولید دارویی کشور به جریان افتاده است که نشان از مسئولیت اجتماعی شرکت های دارویی است.

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه در امسال در حوزه تنظیم بازار کمترین نرخ کمبود دارویی به ویژه در دارو‌های ضروری را شاهد بودیم، گفت:  دلیل اصلی آن حضور پررنگ شرکت های تولیدکنندگان داخلی بود.

مهرعلیان اظهار کرد: ۶۰ درصد ارز تخصیص یافته به ماده اولیه و جانبی برای تولید دارو در داخل کشور است و یکی از برنامه‌های سازمان در حوزه ارزی این بود که به جای یورو از ارز شرقی مثل یووان، لیر و روپیه استفاده کردیم  و توانستیم به بیش از 17 درصد مصرف ارز شرقی را افزایش دهیم که تاب آوری صنعت دارویی را در نسبت تامین ماده اولیه افزایش می‌ دهد.

وی خاطرنشان کرد: آمارنامه دارویی را بر پایه تیتک استخراج کردیم ودر فاز نهایی تدوین آمارنامه هستیم و آمار نامه سال ۹۷ و ۹۸ را تا پایان بهمن منتشر می‌کنیم./
 
 


شناسه خبر : 16933
امتیاز شما برای این خبر: