پنجشنبه 09 بهمن
نسخه آزمایشی
1398/11/19

علت برخی کمبودهای دارویی در بیمارستان ها بدهی به شرکت های پخش است

علت برخی کمبودهای دارویی در بیمارستان ها بدهی به شرکت های پخش است

معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو دلیل برخی از کمبودهای دارویی در بیمارستان‌ها را بدهی به شرکت‌های پخش عنوان کرد.

دکتر شانه ساز در گفت‌وگو با ایفدانا گفت: درگذشته خرید شرکت‌ها از خارج به‌صورت فاینانس بود، یعنی بخشی از پول پرداخت و کالا یا ماده اولیه حمل و وارد کشور می‌شد و امکان پرداخت 80 درصد مابقی پس از 6 ماه میسر بود.
 
وی افزود: با توجه به مشکلات به وجود آمده در زمینه نقل‌وانتقال و تامین ارز، شرکت‌های داروسازی مجبور هستند به‌صورت نقدی و یا حتی به‌صورت پیش‌خرید اقلام موردنیاز خود را تهیه کنند و به همین دلیل نیاز به نقدینگی در شرکت‌های دارویی بسیار بیشتر شده و فاصله تامین و پرداخت مطالبات توان شرکت‌های دارویی را به‌شدت مورد چالش قرار داده است.
 
معاون وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: شرکت‌های پخش را ملزم به تحویل داروها به بیمارستان می‌کنیم اما بیشتر از این نمی‌توانیم شرکت‌های پخش را تحت‌فشار قرار دهیم،  اگر شرکت‌های بیمه‌گر بتوانند مطالبات داروخانه‌ها را زودتر پرداخت کنند، در این صورت آن‌ها نیز بدهی شرکت‌های دارویی را پرداخته و آن‌ها هم مطالبات تامین کنندگان و تولیدکنندگان را می‌دهند، به این صورت این چرخه نقدینگی روان خواهد شد و  یقینا بحث کمبودهایی که بخش مهمی از کمبودها را به خود اختصاص داده کاهش چشمگیری می‌یابد.
 
وی با اشاره به نظارت های سازمان غذا و دارو بر شرکت های پخش دارویی، تصریح کرد: شرکت های دارویی حق ندارند تحویل داروهای حیاتی به بیمارستان ها را متوقف کنند، لذا در صورت مشاهده چنین مواردی معاونت های غذا و دارو با تخلفات برخورد خواهند کرد./

شناسه خبر : 16922
امتیاز شما برای این خبر: