جمعه 20 تیر
نسخه آزمایشی
1398/10/30
وزیر بهداشت در سومین یادوراه ایثارگران و شهدای حوزه دارویی کشور:

بزرگترین خصیصه ناب شهدا، عاشقی و عشق ورزیدن بود

بزرگترین خصیصه ناب شهدا، عاشقی و عشق ورزیدن بود

وزیر بهداشت گفت: همواره فکر می کردم که چه عامل و خصیصه بلند مرتبه ای را می توان برای شهدا ذکر کرد که در دیگران نیست یا کمرنگ تر است و به این جمع بندی رسیده ام که بزرگترین خصیصه ناب در شهدا، عاشقی و عشق ورزیدن بود.


 
به گزارش ایفدانا، دکتر سعید نمکی در سومین یادوراه ایثارگران و شهدای حوزه دارویی کشور در باغ موزه دفاع مقدس تهران اظهار داشت: بزرگترین خصیصه ناب شهدا با هر نگاه و اعتقادی، عشق بود؛ عشق به وطن، نگهداشت ارزش ها و اصول انقلاب اسلامی، شهادت برای پیوستن به ابدیت و حضرت حق و رسیدن به کربلا. شهدا در راه عشق، جاودانه شدند. راز ماندگاری شهدا، عاشقی و بریدن از دنیا بود.
 
وی افزود: سه سانحه غم انگیز اخیر در کشور از جمله شهادت سردار رشید اسلام حاج قاسم سیلمانی، جان باختن تعدادی از افراد در مراسم تشییع پیکر مطهر این شهید والا مقام در کرمان و سانحه هوایی اخیر را  تسلیت می گویم. در خصوص شهید سلیمانی گاهی فکر می کنم که ای کاش، با شخصیتی آَشنا نمی شدم تا سوز دلم قرار نگیرد و گاهی می گویم حیف می شد اگر در این عمر کوتاه، توفیق همنشینی با برخی از نوادر روزگار را کسب نمی کردم.
 
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: زمانی که در سازمان برنامه و بودجه مسئولیت داشتم، روزی با چکناواریان ملاقات داشتم و از او پرسیدم که چرا سمفونی شهید را نمی سازید که او با خودش فکر کرد و با بغض گفت می دانی که برای چه کسانی می خواهم سمفونی بسازم؟ می دانی که سمفونی برای شهید یعنی چه؟ میدانی مقام شهید چقدر بالا است و می دانی که کار هر کس، نواختن و صحبت کردن برای شهید نیست؟
 
دکتر نمکی افزود: به روح بلند تمام شهدا به ویژه شهدای جامعه پزشکی و داروسازی درد می فرستم و خاضعانه زانو می زنم و دست و پای مادران و پدران شهدای عزیز را می بوسم. روپوش سفید این شهدا، جامه گلگون آخرت آنها شد.
 
وی اظهار داشت: در سفرهایی که می روم، اولین وظیفه خودم را حضور و ادای احترام به شهدا در گلزار شهدا می دانم و وقتی در کنار قبور مطهر شهدا می ایستم، خودم را همچون مردابی در کنار اقیانوسی از پاکیزگی می بینم و حس کوچکی می کنم و بارها گفته ام، ای کاش با شما بودیم و رستگار می شدیم.
 
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: اولین آرزوی روح های بلند شهدای داروساز، پاسداری از حقوق مردم این کشور است و با همان نیتی که آنها شهید شدند تا مردم کشور آرام و سرافرزا بمانند تردید ندارم که آرزوی بلند شهدای کشور نیز همین است و از داروسازان ایران سپاسگزارم که در روزهای سخت و پر مشکل، تلاش کردند که داروهای مورد نیاز مردم به دست آنها برسد.
 
دکتر نمکی افزود: هفته پیش در دورترین نقاط مرزی کشور با افغانستان بودیم که در یک مرکز بهداشتی و درمانی از پزشکی پرسیدم که دارو در این منطقه وجود دارد که گفت بله و مشکلی در این زمینه نداریم و به همکاران مان در صدا و سیما که همراه ما بودند گفتم بدانید که عزیزان ما در حوزه دارو اعم از تولید کننده، وارد کننده و توزیع کننده تلاش زیادی می کنند.
 
وی تاکید کرد: آمریکایی ها به دروغ می گویند که دارو و تجهیزات پزشکی مشمول تحریم نمی شود و بیشترین نیرنگ را در همین حوزه ها اعمال می کنند تا مردم را به زانو در بیاورند و مطمئن باشید که به حرمت خون شهدا و دعای خانواده های آنها، این آرزو را به گور خواهند برد که ملت بزرگ ایران در مقابل فشارها زانو بزند. اینکه پزشکی در شهرستان های مرزی مانند سرباز، پیشین و کنارک می گوید که دارو به مقدار کافی وجود دارد، نشانه تلاش شبانه روزی همکاران ما در حوزه دارو است.
 
وزیر بهداشت گفت: امروز کمبودهای دارویی در کشور نسبت به روز مشابه سال گذشته، حدود یک سوم است و این افتخار بزرگی برای جامعه داروسازی کشور در شرایط دشوار کشور است چون در یکی از سخت ترین سال های اقتصادی پس از انقلاب و در شرایط جنگ اقتصادی هستیم.
 
دکتر نمکی تصریح کرد: اگر روزی شهدا در دفاع از مرزهای جغرافیایی ایران جان فشانی کردند، تردید ندارم که امروز از ما می خواهند که از مرزهای پاکیزگی دفاع کنیم و نباید بگذاریم که در واردات، تولید، توزیع و عرضه، مردم ذره ای فکر کنند که دامن جامعه داروسازی کشور آلوده به فساد است و بنده تردید ندارم که داروساز کشور، دزد نمی شود و به بیت المال خیانت نمی کند و برای اندوختن مال بیشتر، مردم را برای یک محصول فریب نمی دهد و ارز کشور را که با سختی زیاد تهیه می شود، برای واردات داروی بی هویت و اصالت برای بیماران کشور، هزینه نمی کند.
 
وی افزود: یقینا شهدای داروساز از ما می خواهند که جامعه داروسازی کشور، خودش بزرگترین سپر برای دفاع از پاکیزگی در درون جامعه داروسازی شود. تردید ندارم که آرزوی بلند روح همه شهدا است که این کشور، هر روز سرافراز تر در عرصه بین المللی بدرخشد. امروز در عرصه تولید، شرکت های دانش بنیان و عرصه های گوناگون داروسازی، موفقیت های چشمگیر زیادی داریم. در صنعت داروسازی، تولید فرمول های جدید و بایوتکنولوژی یکی از کشورهای مطرح جهان هستیم.
 
وزیر بهداشت اضافه کرد: مصمم هستیم که با همت جامعه داروسازی کشور، استفاده از ظرفیت متخصصان دانشگاه ها و جوانان اندیشمند داروساز در شرکت های دانش بنیان سه درصد داروی وارداتی به کشور که حدود دو و نیم برابر داروهای ساخت داخل، ارزبری دارد را کاهش دهیم و کشور را از تمام واردات بی نیاز کنیم و یکی از کشورهای مطرح جهان در عرصه داروسازی شویم./

شناسه خبر : 16902
امتیاز شما برای این خبر: