دوشنبه 26 مهر
نسخه آزمایشی
1398/10/30
معاونت غذا و دارو شهرکرد برگزار کرد

کارگاه آموزشی آشنايی با محصولات تراريخته و پروتكل ايمنی زيستی

کارگاه آموزشی آشنايی با محصولات تراريخته و پروتكل ايمنی زيستی

با هدف آشنایي کارشناسان معاونت غذا و دارو با محصولات تراريخته و پروتكل ايمني زيستي، كارگاه آموزشي يك روزه اي در معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد برگزار شد.

به گزارش ایفدانا به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو شهرکرد، مهندس ابراهیم داوودی مدیر اداره نظارت بر مواد غذایی معاونت غذا و دارو ضمن اعلام این خبر افزود، پروتکل جهاني ايمني زيستي با هدف اطمينان از نقل و انتقال و استفاده ايمن از ارگانيسم‌هاي تغيير ژنتيکي يافته يا تراريخته(LMOs) که ممکن است بر تنوع زيستي اثر سوء داشته باشند و با درنظر گرفتن سلامت انسان و با تأکيد خاص بر نقل و انتقالات بين مرزي تدوين شده است.

وي ادامه داد: با توجه به آمار سازمان جهاني بهداشت هم اکنون از هر هفت نفر در دنيا يك نفر به غذاي سالم و كافي دسترسي ندارد و اين موضوع اهميت توسعه و استفاده از فن آوري هاي زيستي و مهندسي ژنتيك را دو چندان كرده است.

مهندس داوودي تصريح كرد: هم اكنون كشورهاي آمريكا، آرژانتين، برزيل، كانادا، هند و چين بزرگترين توليد كننده محصولات تراريخته در جهان به شمار مي روند و سويا، كانولا، ذرت و پنبه دانه بيشترين فراورده هاي گياهي تراريخته هستند كه در دنيا كشت مي شوند.

وي خاطر نشان كرد: پروتكل ايمني زيستي مجموعه‌اي از تدابير، سياست ها، مقررات و روش هايي براي تضمين بهره‌برداري از فوايد فناوري زيستي جديد و پيشگيري از آثار سوءاحتمالي كاربرد اين فناوري بر تنوع زيستي، سلامت انسان، دام، گياه و محيط زيست مي‌باشد و هم اكنون ۱۷۱ كشور از جمله ايران عضو پروتكل ايمني زيستي هستند.

وي تصريح كرد: دستورالعمل اجرايي ايمني زيستي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در خصوص موجودات زنده تغيير ژنتيكي يافته و فرآورده هاي آن (مرتبط با مواد غذايي) و با هدف تعيين چهارچوبي جهت صدور، تمديد و لغو مجوزهاي بهداشت، نظارت و پايش هرگونه فعاليت در خصوص موجودات زنده تغيير ژنتيكي يافته و فرآورده هاي آن مرتبط با مواد غذايي مورد مصرف انسان تدوين شده است.

مهندس داوودي گفت: در كارگاه آموزشي كه كارشناسان نظارت بر مواد غذايي و آزمايشگاه معاونت غذا و دارو حضور داشتند.

مهندس سيد مهراب حسيني كارشناس كنترل مواد غذايي معاونت غذا و دارو قوانين مرتبط با ايمني زيستي محصولات تراريخته خصوصا مواد قانوني مرتبط با برچسب گذاري اين محصولات را براي كارشناسان تشريح كرد.

وي ادامه داد: در اين كارگاه يك روزه در خصوص فرايند درخواست، بررسي مدارك و صدور مجوز واردات فراورده هاي تراريخته يا حاوي جزء تراريخته و همچنين استانداردهاي ملي ارزيابي سلامت مواد غذايي تراريخته و روش‌هاي شناسايي و رديابي GMOها مطالبي به حاضرين ارائه شد/.


شناسه خبر : 16892
امتیاز شما برای این خبر: