يكشنبه 01 خرداد
نسخه آزمایشی
1398/10/08

افزایش 20 درصدی تولید مکمل‌های تولید داخل/عدم صدور مجوز برای واردات مکمل‌های امریکایی

افزایش 20 درصدی تولید مکمل‌های تولید داخل/عدم صدور مجوز برای واردات مکمل‌های امریکایی

سرپرست اداره کل امور فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو از افزایش 20 درصدی تولید داخل مکمل‌های تغذیه‌ای و ورزشی در سال جاری خبر داد.

دکتر منوچهر دادگر نژاد در گفت‌وگو با ایفدانا، با اشاره به سیاست‌های سازمان غذا و دارو درزمینه کاهش میزان واردات مکمل‌ها، اظهار کرد: در سال 98 حدود ۸۸ شرکت واردکننده مکمل تا مردادماه امسال 26 میلیون یورو فراورده را به کشور وارد کرده اندکه میزان آن نصف واردات سال ۹۷ بود.

سرپرست اداره کل امور فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو بابیان اینکه افزایش واردات ماده اولیه مکمل به معنای افزایش تولید داخل این فراورده‌ها در داخل است، عنوان کرد: واردات مواد اولیه تولید مکمل بیش از 20 درصد رشد داشته است، این در حالی است که شاهد کاهش 3۰ درصدی واردات انواع مکمل به کشور هستیم.

دادگر نژاد خاطرنشان کرد: بر اساس آمار اعلام‌شده از سوی تولیدکننده‌ها میزان فروش مکمل‌های داخلی در سال 96 کمتر از ۷۰۰ میلیارد تومان بوده که در سال 97 این عدد به بیش از ۹۰۰ میلیارد و از ابتدای سال ۹۸ تاکنون این عدد به بیش از 600 میلیارد تومان رسیده است. این اعداد به‌وضوح نشان‌دهنده تقویت بازار مکمل‌های تولید داخل است.

سرپرست اداره کل امور فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو با تأکید بر اینکه  واردات ماده اولیه  تولید مکمل از منابع بسیار معتبر دنیا تأمین می‌شود، گفت: کنترل و نظارت‌های خوبی نیز برای سنجش کیفیت مواد اولیه وارداتی صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به تقویت تولید داخل مکمل‌ها در دو سال اخیر، اظهار کرد: بزرگ‌ترین واردکننده‌های مکمل تغذیه‌ای کشور اکثراً در نیمه دوم 97 تاکنون به تولید مکمل روی آورده‌اند، به‌عنوان‌مثال یکی از واردکنندگان بزرگ مکمل  ۱۱۰ مجوز واردات داشت که به درخواست خودش مجوزها را ابطال و به‌جای آن مجوز تولید۷۰ قلم مکمل را دریافت کرد. شرکتی دیگر نیز مجوز وارداتی  60  قلم مکمل وارداتی خود را  ابطال و در عوض مجوز تولید 30 فراورده را اخذ کرده است.

وی در مورد واردات مکمل‌های امریکایی نیز توضیح داد: از ابتدای سال 98 هیچ نوع مجوزی برای واردات محصول نهایی امریکایی صادر نشده است و فراورده‌های امریکایی که در حال حاضر در سطح عرضه وجود دارند تا  پایان سال ۹۷ مجوز داشته‌اند که فرایند انتقال پول و حمل آن ها در سال۹٨ صورت گرفته است.

 دادگر نژاد خاطرنشان کرد: در سال ۹۸ تنها به شرکت‌های تولیدکننده فراورده‌های امریکایی که برای انتقال دانش فنی به ایران اعلام آمادگی کنند، اجازه می‌دهیم در یک مرحله به مقدار بسیار محدود فراورده را به‌صورت بالک وارد کشور کنند تا پس از انتقال دانش فنی، فراورده مورد  نظر در داخل کشور تولید شود./شناسه خبر : 16759
امتیاز شما برای این خبر: