يكشنبه 12 تیر
نسخه آزمایشی
1398/10/03

پتانسیل حوزه آرایشی بهداشتی برای ایفای نقش در حوزه صادرات غیر نفتی/ مسئولیت محصولات با تولیدکننده و واردکننده است

پتانسیل حوزه آرایشی بهداشتی برای ایفای نقش در حوزه صادرات غیر نفتی/ مسئولیت محصولات با تولیدکننده و واردکننده است

معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به ظرفیت رشد بیشتر حوزه آرایشی بهداشتی کشور گفت: معتقدیم حوزه آرایشی بهداشتی ما قادر خواهد بود که یکی از بخش های مهم صادرات غیر نفتی را مدیریت کند.
به گزارش ایفدانا، دکتر محمدرضا شانه‌ساز در مراسم افتتاحیه دومین نمایشگاه ایران کازمتیکا اظهار کرد: استقبال شرکت‌های خارجی و کمپانی‌های بزرگ در نمایشگاه ایران فارما و حضور ۱۳۵ شرکت خارجی در این نمایشگاه باعث افتخار ماست.

وی افزود: اگرچه تصور این است که حوزه آرایشی و بهداشتی از بخش دارو کوچکتر باشد، اما واقعیت این است که بازار بسیار بزرگی را دارد و بسیاری از  محصولات آرایشی و بهداشتی کارکردی در ارتقای سلامت دارد، به همین دلیل است که مجوز خود را از سازمان غذا و دارو دریافت می‌کنند. 


دکتر شانه‌ساز با تاکید بر اینکه حوزه آرایشی و بهداشتی از بعد اقتصادی نیز بسیار مهم و حائز اهمیت است، عنوان کرد: بازار این حوزه ۷۰ هزار میلیارد تومان برآورد دارد که البته فکر می‌کنیم در واقع بسیار بزرگتر از این عدد است، چراکه 
در حوزه آرایشی بهداشتی سامانه دقیقی نداریم و نمی‌توانیم روی اعداد و ارقام مخصوصاً به لحاظ بالا بودن سهم قاچاق که به صورت غیررسمی وارد می‌شود اظهار نظر دقیق داشته باشیم، ولی قطعا بازار بزرگی به نسبت دارو دارد.

معاون وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه بخش مهمی از تولید محصولات آرایشی و بهداشتی می‌تواند توسط واردکننده ها شکل بگیرد، گفت:  حضور شرکتهای وارد کننده در کنار  تولیدکنندگان قدیمی زمینه صادرات خوبی را فراهم می‌کند، عدد ۱۸۰ میلیون دلار صادرات عدد کوچکی نیست ولی وقتی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها را می‌بینیم متوجه می‌شویم که می‌تواند رشد بسیار بیشتری داشته باشد.


وی با اشاره به ماجرای دستکاری کیک‌ها به منظور ضربه زدن به صنعت غذا، خاطرنشان کرد: در حال حاضر سیستم توزیع دارو از کانالی مشخص صورت می‌گیرد و می تواند ما را  به راحتی به سرمنشأ تخلفات برساند، اما ضرورت داشتن شرکت‌های توزیعی شناسنامه‌دار و اصالت دار بیش از همیشه در حوزه غذا و فراورده‌های آرایشی و بهداشتی احساس می‌شود و باید شبکه توزیعی دقیق  در این حوزه داشته باشیم.


رئیس سازمان غذا و دارو تصریح کرد: لزوم درج شناسه نظارت، تصمیم نهادهای بالادستی است که تمام مجموعه حاکمیت نظام به آن رسیده که این برچسب ها باید حتما روی محصولات ثبت شود و حق مسلم مصرف‌کننده است که از اصالت محصول خود مطمئن شود.


وی گفت: بسیاری از شرکت های وارداتی ما  به سمت تولید پیش رفته‌اند، می‌توانند محصولات زیادی را تولید و صادرات بزرگی را شکل دهند. تولیدکنندگان و تجار ما پشتوانه بزرگی هستند که ما می‌توانیم قطب بزرگ تولید و صادرات حتی در کشورهای خلیج فارس باشیم که صنعت غذایی هم توانسته است کار را انجام بدهد. معتقدیم حوزه آرایشی بهداشتی ما قادر خواهد بود که یکی از بخش های مهم صادرات غیر نفتی را مدیریت کند.

به گفته وی نگاه به سازمان غذا و دارو که فقط ضوابط و چارچوب را تعریف می‌کند به عنوان مسئول محصول نگاه غلطی است که متاسفانه از ارکان تصمیم گیری کشور گرفته تا اصحاب رسانه و مردم فکر می‌کنند اگر محصولی مشکلی پیدا کرد سازمان غذا و دارو باید جوابگو باشد این نگاه غلط است و مسئولیت محصول با تولید کننده و وارد کننده است.


شناسه خبر : 16741
امتیاز شما برای این خبر: