يكشنبه 01 خرداد
نسخه آزمایشی
1398/08/27
سخنگوی سازمان غذا و دارو:

پیگیری تفکیک حساب های دارو و تجهیزات پزشکی در قرارگاه های استانی دانشگاه های علوم پزشکی

پیگیری تفکیک حساب های دارو و تجهیزات پزشکی در قرارگاه های استانی دانشگاه های علوم پزشکی

سخنگوی سازمان غذا و دارو با اشاه به برگزاری جلسات استانی قرارگاه غذا، دارو و تجهیزات پزشکی در دانشگاه های علوم پزشکی، به تشریح گزارش های آخرین نشست این قرارگاه پرداخت.

به گزارش ایفدانا، دکتر کیانوش جهانپور در گفتگو با خبرنگار وبدا، با بیان این مطلب، اظهار کرد: لزوم توزیع کنترل شده داروهای وارداتی و تولید داخل انحصاری، رفع موضوع تعیین سقف پرداخت در داروخانه های دولتی و ضرورت تعیین تکلیف تعهدات مالی انجام نشده سال 96 دانشگاه ها بابت پرداخت از طریق اوراق ارائه شده از طرف بیمه ها بخشی از گزارشات و موارد مطرح شده در این جلسه بود.

وی افزود: بنا شد سه دانشگاه علوم پزشکی استان تهران در موارد ویژه و فوری برای رسیدگی به گزارشات تخلفات شرکت های پخش فارغ از حوزه نظارتی دانشگاه راسا اقدام و نتیجه را به سازمان غذا و دارو منعکس کنند همچنین موضوع تفکیک حساب های دارو و تجهیزات پزشکی از سایر خدمات درمانی در بیمارستان ها و دانشگاه ها و میزان پرداخت های سازمان های بیمه گر در این حساب ها پیگیری می شود بنابراین امور مالی دانشگاه ها در هر جلسه قرارگاه استان، گزارشات خود را در این زمینه ارائه خواهند کرد.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت افزود: جهت رفع انحصار توزیع دارو توسط یک شرکت، پیشنهاد شد که داروهای انحصاری توسط دو یا سه شرکت پخش توزیع شوند. همچنین نظارت بیشتر سازمان های بیمه گر بر نحوه عرضه فاکتورهای خونی و داروهای خاص از طریق سامانه TTAC و با ثبت UID انجام خواهد شد.دکتر جهانپور یادآور شد: با توجه به یکپارچه و استانداردسازی اطلاعات مربوط به تجهیزات پزشکی در سایت imed و کنترل قیمت گذاری از سوی اداره کل تجهیزات، رایزنی لازم با شورای عالی بیمه به نحوی انجام شود که ملاک تعهد سازمانهای بیمه گر صرفا سایت مذکور باشد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به وجود دستورالعمل های متعدد در خصوص هتلینگ و شفاف نبودن قوانین در این زمینه مقرر شد که فهرست اقلام مشمول هتلینگ در بخش های مختلف بیمارستان توسط شورای عالی بیمه تعیین تکلیف شود.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت از جذب داروهای سهمیه ای هر استان به هر نحو ممکن (حتی در صورت خرید نقدی)، بروز رسانی فرمولاری هر بیمارستان و مرکز دارویی مطابق نیازهای دارویی و با اولویت تولید داخل، بروز رسانی سامانه HIS بیمارستان ها در راستای انطباق با سامانه های سازمان های بیمه گر و لزوم تفکیک ثبت کسورات دارو و لوازم از یکدیگر در این سامانه، حمایت طلبی از پزشکان برای اجرای پروتکل های دارویی و تجویز داروهای تولید داخل و نیز لزوم برگزاری نمایشگاه های کالاهای سلامت محور تولیدی برای ارتقای فرهنگ و آگاهی عمومی نسبت به اهمیت مخاطرات کالاهای قاچاق و غیر مجاز به عنوان دیگر موارد مطرح شده در نشست قرارگاه استانی دانشگاه های علوم پزشکی یاد کرد./

شناسه خبر : 16503
امتیاز شما برای این خبر: