يكشنبه 01 خرداد
نسخه آزمایشی
1397/11/24

قاچاق 1.5 میلیارد دلاری فراورده های آرایشی و بهداشتی/ آلودگی رنگ های تتو به مواد صنعتی و خطرناک

قاچاق 1.5 میلیارد دلاری فراورده های آرایشی و بهداشتی/ آلودگی رنگ های تتو به مواد صنعتی و خطرناک

مشاور اداره کل امور فراورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذاو دارو با اشاره به قاچاق 1.5میلیارد دلاری فرآورده های آرایشی و بهداشتی غیر استاندارد و تقلبی از لزوم توجه جدی نمایندگان مجلس برای سیاست گذاری در این حوزه خبر داد.

به گزارش ایفدانا، بقایی در ارتباط زنده تلفنی با برنامه "صبح و گفت وگو" با اشاره به شیوع استفاده از رنگ های غیر مجاز و صنعتی در لوازم آرایشی بانوان گفت: اخیرا با توجه به ترویج استفاده از خالکوبی در بین زنان و جوانان شاهد آلودگی این رنگ ها به مواد صنعتی و خطرناک هستیم.

 

وی با اشاره به توجه ویژه اداره کل امور فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو به موضوع سلامت لوازم آرایشی و بهداشتی، افزود: وظیفه کنترل و نظارت بر کالاهای سلامت محور بر عهده سازمان غذا و دارو است اما متاسفانه با وجود این تلاش ها در زمینه مقابله با قاچاق در حوزه فراورده های آرایشی و بهداشتی  اقدامات لازم عملی نشده است.

 

مشاور اداره کل امور فراورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذاو دارو با بیان اینکه  تخصیص ارز و مقابله با قاچاق دارو از تجربه های موفق سازمان غذا و دارو است، عنوان کرد: رقم تقلب و قاچاق فرآورده های آرایشی و بهداشتی به 1.3 تا 1.5 میلیارد دلار می رسد که نیازمند توجه ویژه نمایندگان مجلس برای سیاست گذاری در این حوزه است.

 

وی تصریح کرد: مسئولان تعزیرات و ستاد مقابله با قاچاق کالا و ارز  نظارت مداومی بر سطح عرضه دارند  و  همکاران ما نیز در حال آموزش بازرسان دانشگاه علوم پزشکی هستند و دستاوردهای جدید جهانی را در اختیار آن ها قرار می دهند.

 

بقایی با تاکید بر اینکه پیام اداره کل فراورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو "آموزش و اطلاع رسانی را باید به سطوح ابتدایی و راهنمایی انتقال دهیم" است، تصریح کرد: برای مبارزه با تخلفات تنها با اقدامات قهریه، جریمه و بازداشت به جایی نمی رسیم؛ بلکه باید در حوزه  آموزش و فرهنگ سازی در سطح جامعه تلاش شود./


شناسه خبر : 14759
امتیاز شما برای این خبر: