پنجشنبه 09 تیر
نسخه آزمایشی
1397/11/16
معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران :

کشف مرکز تولید غیر مجاز تجهیزات دندان پزشکی/ سوزن و سفید کننده‌هایی که با قیمت بسیار پایین در بازار عرضه می گردید

کشف مرکز تولید غیر مجاز تجهیزات دندان پزشکی/ سوزن و سفید کننده‌هایی که با قیمت بسیار پایین در بازار عرضه می  گردید

دکتر مهران ولایی معاون غذا و دارو دانشگاه ایران گفت: مجموعه کشف شده اقدام به تولید و توزیع غیر مجاز کالا‌های دندان پزشکی مانند سر سوزن، وارنیش فلوراید و محلول سفید کننده می کردند.

به گزارش ایفدانا - Ifdana به نقل از دکتر مهران ولایی معاون غذا و دارو دانشگاه ایران گفت: مجموعه کشف شده اقدام به تولید و توزیع غیر مجاز کالا‌های دندان پزشکی مانند سر سوزن، وارنیش فلوراید و محلول سفید کننده می کردند.

معاونت غذا و دارو دانشگاه ایران به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان : مودت همایی مدیر تجهیزات پزشکی معاونت غدا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، از کشف مرکز تولید غیر مجاز تجهیزات دندان پزشکی خبر داد و گفت: طی گشت‌هایی مشترکی که در سطح عرضه و توزیع تجهیزات دندانپزشکی داشته‌ایم به کالایی با نام تجاری کیمیا برخورد کردیم که با تولیداتی از قبیل وارنیش‌های دندانپزشکی، کامپوزیت، بریچینگ‌ و مواردی از این قبیل در سطح بازار عرضه میشد؛ طی بازرسی‌های انجام شده متوجه شدیم این نام تجاری رسمیت ندارد و هیچ محصولی از آن‌ ثبت نشده است و از آنجایی که اغلب محصولات تولیدی این مرکز غیر مجاز آ‌ تاثیر مستقیم با بیماران داشته و داخل دندان استفاده می‌شود، موضوع اهمیتی بیشتر پیدا  کرد.

وی ادامه داد: محصولات فوق هیچ مجوزی از وزارت بهداشت و اداره کل تجهیزات ندارد؛ طی چندین هفته محل‌هایی که گمان می‌بردیم منبع این تولیدات باشد را بررسی کرده و به کمک پایگاه دوم پلیس اطلاعات و امنیت شهر تهران به محل تولید این اقلام رسیدیم.

همایی گفت: نکته جالب توجه اینجاست که آقایی حدود ۷۰ ساله صفر تا صد این تجهیزات را حتی در زمینه اقلامی مانند سرنگ که می‌تواند بسیار مساله ساز باشد؛ در این مرکز تولید می‌کرد و در اقدامی خطرناک تاریخ انقضا محصولات را در همین مکان طراحی و چاپ کرده است؛ در حال حاضر از خطرات  این اقلام اطلاعاتی دقیق در دست نداریم و باید اقلام تحت تست‌های آزمایشگاهی قرار گیرند.

مدیر تجهیزات پزشکی گفت: متاسفانه مواد اولیه این تولیدات منبع مشخصی ندارد، فاکتور خرید در دست تولید کنندگان نیست و در واقع نمی‌دانیم این  اقلام از چه منبعی، به چه طریقی و تحت چه شرایطی وارد کشور شده‌اند.

وی ادامه داد: حجمی بسیار بالا از مواد اسیدی در این محل وجود داشت که در تولید محصولاتی مانند وارنیش (مواد مخصوص پر کردن دندان) استفاده می شود و حضور آن‌ها در این شرایط می‌تواند خطرساز باشد.

همایی یادآوری کرد: متاسفانه با توجه به شرایط نامناسب که برای تولید وجود داشته و غیرمجاز بودن، این محصولات با حداقل قیمت به بازار عرضه می‌شده است، برای مثال اگر وارنیش وارداتی حدود ۷۰ هزار تومان قیمت داشته باشد، وارنیش تولیدات این شرکت با قیمت حدود ۳۵ هزار تومان به بازار عرضه می‌شد که متاسفانه باعث شده است ظرف مدتی کوتاه محصولات این شرکت تمام بازار را پر کند.

در همین رابطه مهران ولایی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره کشف مرکز غیر مجاز تولید دارو اظهار کرد: مجموعه کشف شده اقدام به تولید و توزیع غیر مجاز کالا‌های دندان پزشکی می‌کرد مانند وارنیش فلوراید، محلول بلیچینگ، سر سوزن و غیره که همه جزو کالا‌های پر خطر محسوب می‌شوند و می‌تواند مستقیما روی سلامت افراد تاثیرگذار باشد.

وی ادامه داد: این اقلام در سطح وسیع در بازار‌های دندان پزشکی و با برند کیمیا پخش شده است و با توجه به سطح عرضه که تقریبا در تمام مغازه‌ها وجود دارد به دنبال پیدا کردن مبدا این اقلام بودیم و به سختی اطلاعاتی به دست آوردیم.

ولایی گفت: با توجه به پر خطر بودن این اقلام، عدم رعایت استاندارد در پوروسه تولید، رعایت نکردن ضوابط gmp، کلین روم، ضوابط کنترل کیفی که به درستی انجام نمی‌شود یا گا‌هی اصلا انجام نمی‌شود، استفاده از محلول‌های سمی که برای سلامت افراد مضر است واین اقلام از گروه مواد اولیه پزشکی خارج شده‌ است بعنوان  مواد اولیه استفاده می‌ شد که می تواند سلامت جامعه را به خطر بیاندازد و کاملا مشکل آفرین است.

وی اظهار کرد: تنها مساله برای این افراد سودجویی است و این اقلام را قیمتی بسیار نازل‌تر از نمونه‌های استاندارد به بازار عرضه می‌کنند و توسط مطب‌ها و گروه‌های مربوطه خریداری می‌شوند و در نهایت باعث می‌شود طول درمان بیماران طولانی‌تر شود و  یا باعث عفونت مشود که اثرات دراز مدت خطرناک دارد.

معاونت غذا و دارو علوم پزشکی ایران تشریح کرد: مجموعه فوق پلمپ شده و متولیان آن تحویل مراجع قضایی شدند تا اصلاحی در بازار دندانپزشکی ایجاد کنیم. در گذشته نظارت در بازار دندانپزشکی بسیار کم‌تراز امروز بود، اما از ابتدای سال ۹۷ این نظارت‌ها افزایش پیدا کرده و الزام برچسب اصالت برای کلیه کالا‌های دندانپزشکی به اتحادیه اطلاع  رسانی گردید لذا اگر کالایی فاقد برچسب اصالت کشف شود غیر مجاز و  ضبط خواهد شد.

نبودن برچسب اصالت کالا نشان دهنده آن است که یا به صورت قاچاق وارد کشور شده و یا به صورت غیر قانونی تولید شده بدیهی است بعد از این برخورد‌ها شدید‌تر و طبق ضوابط الحاقی با خاطیان برخورد خواهد شد


شناسه خبر : 14701
امتیاز شما برای این خبر: