يكشنبه 01 خرداد
نسخه آزمایشی
1397/10/19

رشد 5 برابری صدور مجوز فراورده‌های طبیعی/ 230 قلم از فرآورده‌های طبیعی و داروهای گیاهی مجوز صادرات دارند

رشد 5 برابری صدور مجوز فراورده‌های طبیعی/ 230 قلم از فرآورده‌های طبیعی و داروهای گیاهی مجوز صادرات دارند

مدیرکل امور فراورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو گفت: تعداد مجوزهای فراورده‌های طبیعی با رشد 5 برابری از سال 87 به 2 هزار و 416 مورد رسیده است.

به گزارش ایفدانا، مهناز خانوی با اشاره به اینکه تعداد مجوز فراورده‌های طبیعی از سال ۱۳۸۷ تا سال 96 بیش از  5 برابر رشد داشته است، گفت: در حال حاضر تعداد مجوزهای فراورده‌های طبیعی به 2 هزار و ۴۱۶ مورد می‌رسد، همچنین صدور مجوز تولید فرآورده‌های سنتی از سال 86 آغاز و به هزار و ۲۵ مورد رسیده است.

 

 وی با اشاره به مهم‌ترین موانع توسعه تولید داروهای گیاهی در کشور، تصریح کرد: یکی از موانع تولید داروی طبیعی، برداشت بی‌رویه از منابع طبیعی، همچین جمع‌آوری گیاهان از منابع توسط افراد غیرمتخصص که امکان تقلب و آلودگی‌ها را افزایش می‌دهد و دخالت افراد غیرمتخصص و ‌تعریف نشدن شرح وظایف و اختیارات این افراد است.

 

به گفته مدیرکل فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو عدم اطلاع دقیق از وضعیت موجود بازار و سهم داروهای گیاهی و طب ایرانی، پوشش گیاهی و ظرفیت خالی مناطق مختلف برای کشت گیاهان دارویی،‌ عدم اطلاع از میزان نیاز شرکت‌ها به گیاهان دارویی به‌منظور برنامه‌ریزی برای توسعه و کشت آن‌ها،‌ کمبود نیروی متخصص (پزشک و داروساز) مطلع به رشته‌های فارماکوگنوزی و داروسازی طب ایرانی، از نقاط ضعف در حوزه فراورده‌های طبیعی و گیاهی است.

 

وی با تأکید بر لزوم حمایت دولت از بخش خصوصی نوپا در تولید فراورده‌های طبیعی و گیاهی، اظهار کرد: تعداد داروهای طبیعی و سنتی بیشتری باید تحت پوشش بیمه قرار گیرند، همچنین لازم است از دانش تولید تخصصی فرآورده‌های طبیعی و سنتی حمایت‌شده تا کیفیت این داروها هم بهبود یابند.

 

بیشترین تمرکز و حجم داروهای گیاهی روی سرماخوردگی

 

 خانوی بابیان اینکه ۵۴ دسته از بیماری‌های دارای داروی گیاهی هستند، عنوان کرد: بیشترین تمرکز و حجم داروهای گیاهی روی سرماخوردگی و بیماری‌های تنفسی، گوارشی و آرام‌بخش‌هاست، بیش از هزار و 87  فراورده  دارای مجوز بوده و بیش از 2 هزار  فرآورده ارزش تولید دارند، رأی مثبت برای تولید گرفته‌اند ولی این موارد هنوز به تولید نرسیده‌اند.

 

وی خاطرنشان کرد: داروهای سنتی حدود ۳۹ دسته بیماری را تحت پوشش ‌می‌دهند که در این حوزه بیش از ۶۰۰ فرآورده دارای مجوز بوده و به بیش از ۴۰۰ مورد هم‌رأی مثبت داده‌شده و امیدواریم به تولید برسند.

 

تولیدکنندگان داروهای سنتی به سمت فرآورده‌های جدید بروند

 

مدیرکل فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو عنوان کرد: در مقطعی از تولید این داروها حمایت می‌شد، زیرا سیاست سازمان تولید داروهای طبیعی بود که بتوانند جایگاه آن را تثبیت کنند بنابراین به‌طور منطقی شرکت‌ها در این حوزه سرمایه‌گذاری کرده و تولید را بیشتر می‌کردند. اما اکنون این مسئله جز سیاست‌های حمایتی ما نیست و  پیشنهاد می‌کنیم تولیدکنندگان به سمت فرآورده‌های جدید بروند و بازار رقابت را از فراورده‌های مشابه پُر نکنند در غیر این صورت  با افت کیفیت و افت خدمات روبرو می‌شوند.

 

 فراورده‌های طبیعی و گیاهی تولید داخل قابل رقابت با نمونه های خارجی

 

وی با اشاره به چگونگی نظارت سازمان غذا و دارو بر فراورده‌های طبیعی و گیاهی، تصریح کرد: نظارت‌هایی (قبل از تولید و در طول خط تولید) بر کیفیت و اثر فرآورده وجود دارد، مطابق با استانداردهای جهانی بوده و از این نظر فراورده‌های تولیدی کاملاً قابل‌رقابت با سایر کشورها هستند. همچنین گواهی صادرات برای 230 قلم از فرآورده‌های طبیعی و داروهای گیاهی صادرشده است./

 


شناسه خبر : 14481
امتیاز شما برای این خبر: