يكشنبه 01 خرداد
نسخه آزمایشی
1397/10/02

سهم 25 درصدی محصولات سلامت‌محور از قاچاق/ 60 درصد فراورده های آرایشی و بهداشتی بازار قاچاق است

سهم 25 درصدی محصولات سلامت‌محور از قاچاق/  60 درصد فراورده های آرایشی و بهداشتی بازار قاچاق است

معاون پیشگیری و کاهش تقاضای ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: سهم محصولات سلامت‌محور از اقتصاد پنهان کالا و ارز 25 درصد است و میزان قابل‌توجهی از آن مربوط به فراورده‌های آرایشی و بهداشتی می‌شود.

عبدالله هندیانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایفدانا با اشاره به اینکه کالاهای سلامت‌محور از اولویت‌های ستاد مبارزه با قاچاق کالاست، عنوان کرد: هماهنگی مناسبی بین سازمان غذا و دارو و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز وجود دارد و راه‌اندازی سامانه تیتک(TTAC) قدم بزرگی برای شناسایی اصلات کالاست که امیدواریم به سایر بخش‌های داخلی نیز تعمیم داده شود.

 

وی با تأکید بر لزوم آگاهی مردم از اهمیت شناسایی اصالت کالاهای مصرفی، تصریح کرد: قاچاق و ورود اقلام سلامت‌محور در 7 ماهه گذشته رشد منفی داشته است که بخشی از آن مربوط به  نوسانات قیمت ارز و به‌صرفه نبودن واردات کالا بوده و بخشی نیز به دلیل افزایش کشفیات بازرسان و ناظران سازمان غذا و دارو است.

 

معاون پیشگیری و کاهش تقاضای ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به  رشد 8 درصدی کشفیات محصولات سلامت‌محور از ابتدای سال، گفت: باید با برنامه‌ریزی‌های مناسب به سمتی برویم که آگاهی مردم در مورد محصولات قاچاق افزایش پیداکرده و از آثار سوء آن مطلع شوند.

 

وی خاطرنشان کرد: کالاهای سلامت‌محور 25 درصد کل قاچاق را در سال‌های 95 و 96 به خود اختصاص داده است که به نظر می‌رسد نیاز بیشتری به توجه سازمان‌های مرتبط دارد.

 

به گفته وی با تمامی سایت‌هایی در فضای مجازی در حوزه فروش محصولات سلامت‌محور فعالیت می‌کنند و توسط سازمان غذا و دارو به ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز معرفی می‌شوند از طریق هماهنگی با پلیس فتا برخورد و مسدود می‌شود.

 

هندیانی با اشاره به اینکه سالانه  3 میلیارد دلار کالاهای سلامت محور به صورت قاچاق وارد می شوند، عنوان کرد: 60 درصد فرآورده های بهداشتی و آرایشی به ارزش 1.6 میلیارد دلار، 18 درصد محصولات غذایی، 6 درصد ملزومات و تجهیزات پزشکی و 2 درصد دارو در بازار قاچاق هستند./


شناسه خبر : 14291
امتیاز شما برای این خبر: