يكشنبه 01 خرداد
نسخه آزمایشی
1397/09/14
مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی فسا:

نه؛ به تبلیغات اغواگرانه

نه؛ به تبلیغات اغواگرانه

متاسفانه با توجه به گسترش استفاده از فضاهای مجازی، وجود تبلیغات اغواگرانه شبکه های ماهواره ای و تداخل فرهنگ های مختلف استفاده از فرآورده های آرایشی توسط کودکان و نوجوانان رو به افزایش است.

به گزارش ایفدانا، به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی فسا، مدیر نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی معاونت غذا و دارو گفت: دین ما آرایش و زینت را در معنای خاص، مجاز وپسندیده می داند و آن را هماهنگ با نظام خلقت خداوند  می داند. اما همواره افراط و تفریط در این خصوص مشکل ساز بوده است و افراط در آرایش و زینت یکی از اختلالات رفتاری قلمداد می شود که امروزه برخی از افراد را مبتلا کرده و می تواند شخصیت و صفات برجسته انسانی را تضعیف نماید.        

مهندس  مجدی افزود: متاسفانه اخیرا مشاهده می شود که سن مصرف فرآورده های آرایشی رو به کاهش است. با توجه به گسترش استفاده از فضاهای مجازی ، وجود تبلیغات اغواگرانه شبکه های ماهواره ای و تداخل فرهنگ های مختلف استفاده از فرآورده های آرایشی توسط کودکان و نوجوانان رو به افزایش است. لذا ارتقاء سطح فرهنگ   جامعه َو از طرفی آگاهی بخشی از عوارض مصرف اینگونه فرآورده ها که عموما از کیفیت مناسبی نیز برخوردار نیستند از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی خاطرنشان کرد: نکته بسیار مهم این است که بهتر است لوازم آرایشی و بهداشتی از مراکز معتبر مانند داروخانه ها و فروشگاههایی که مجوز یا پروانه معتبر فروش لوازم و فرآورده های آرایشی دارند ، تهیه شود و در هنگام خرید این دسته فرآورده ها باید توجه داشت که انواع ایرانی می بایست دارای پروانه ساخت معتبر از سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت ،درمان وآموزش پزشکی باشند وانواع وارداتی نیز می بایست دارای برچسب اصالت و سلامت کالا باشند که برچسب مذکور شامل موارد زیر است:

1_کد تجاری14 رقمی فرآورده(GTN)                                                                                 

2_شناسه رهگیری و رد یابی 20رقمیUID

3_شماره سری ساخت  LOTبه صورت رقمی ،حروفی                               

4_تاریخ انقضاEXP   

5_بارکد شطرنج(دیتا ماتریکس)

6_کد اصالت کالا که به وسیله اسکرچ پوشانده شده و با خراش نمایان می شود.

7_سامانه دریافت پیام کوتاه به شماره20008822_تلفن مستقیم 6185_021_سایت سامانه به آدرس WWW.TTAC.IR

نکته مهم دیگر توجه به زمان مصرف فراورده پس از باز کردن درب آن است که در این خصوص نیز می بایست به علامت تصویری درج شده بر روی فراورده که به شکل زیر نمایان می شود، توجه کرد./

 

 

                                                                         

 


شناسه خبر : 14127
امتیاز شما برای این خبر: