پنجشنبه 16 تیر
نسخه آزمایشی
1397/08/27

نشان‌دار شدن دارو و تجهیزات پزشکی برای اولین بار

نشان‌دار شدن دارو و تجهیزات پزشکی برای اولین بار

مدیرکل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو گفت: با تلاش‌های بی وقفه، برای اولین بار دارو و تجهیزات پزشکی نشان دار شدند و علی‌رغم مشکلات، مطالبات شرکت‌ها پرداخت شد.

به گزارش ایفدانا، دکتر رضا مسائلی با اشاره به اینکه سیستم توزیع و ماهیت حوزه دارو کاملا مشخص است، گفت: فهرست داروهای مصرفی کشور به ۳ هزار قلم می رسد که توسط ۹۶ شرکت داخلی و ۳۰۰ کمپانی بین المللی تامین می شود.
 
 وی افزود: لکن حوزه تجهیزات پزشکی شامل طیف گسترده‌ای از اقلام پزشکی است که تعداد آن به بیش از ۲۸۰ هزار قلم کالا می‌رسد که توسط ۲ هزار شرکت وارد کننده و ۶ هزار و ۳۰۰ کمپانی تامین می‌شود، همچنین ۱۰۰۰ شرکت تولید کننده نیز  در زمینه تولید این اقلام فعالیت می‌کنند که شامل ست سرم و سرنگ تا سیستم های پیشرفته سی تی اسکن و استنت عروقی می‌شود.
 
مدیرکل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه گستردگی طیف تجهیزات پزشکی نسبت به دارو بیشتر است، گفت:  ۷۰ درصد از اقلام تجهیزات پزشکی از خارج از کشور وارد می‌شود که این وابستگی باعث آسیب پذیری این حوزه می شود، همچنین بسیاری از محصولات مصارف دوگانه و یا چندگانه دارند که این موضوع نیز باعث شیطنت آمریکا و عدم دسترسی به این اقلام شده است.
 
وی تصریح کرد: از فروردین سال جاری برای تشدید نظارت و تامین تجهیزات پزشکی سامانه‌ای طراحی شد و کمبودها توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور پردازش و متناسب با آن، اقدامات اصلاحی صورت گرفت.
 
مسائلی با اشاره به نظارت بر ارز گمرک و تعرفه، عنوان کرد: تغییر سیاست‌های ارزی در چهار مرحله، طبیعتا محدودیت هایی ایجاد کرد اما با تلاش‌های بی وقفه، برای اولین بار دارو و تجهیزات پزشکی نشان دار شدند و علی‌رغم مشکلات موجود، مطالبات شرکت‌ها پرداخت شد.
 
به گفته وی با طراحی سامانه مدیریت بر ارز نیز برای اولین بار تخصیص ارز از طریق سیستم irc برای مواد اولیه و محصول نهایی صورت می‌گیرد. در حوزه توزیع تجهیزات پزشکی نیز سامانه‌ای طراحی شده است که باید قیمت ها در آن توزیع و حواله صادر شود./

شناسه خبر : 13978
امتیاز شما برای این خبر: