يكشنبه 01 خرداد
نسخه آزمایشی
1397/08/19

دلیل افزایش قیمت مکمل ها واردات با ارز نیمایی است/ مردم افزایش غیر واقعی قیمت مکمل ها را گزارش دهند/ برخورد با افزایش قیمت 20 قلم مکمل

دلیل افزایش قیمت مکمل ها واردات با ارز نیمایی است/ مردم افزایش غیر واقعی قیمت مکمل ها را گزارش دهند/ برخورد با افزایش قیمت 20 قلم مکمل

مدیرکل فراورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو  با اشاره به اینکه این  سازمان متولی قیمت گذاری مکمل ها نیست، گفت: مواد اولیه مکمل‌ها و فراورده‌های نهایی آن، مشمول دریافت ارز دولتی نیستند و افزایش قیمت نسبی مکمل‌های تغذیه ای به همین دلیل است.

مهناز خانوی در گفت و گو با ایفدانا با اشاره به اینکه قیمت‌گذاری مکمل‌های تولیدی و واداتی در سندیکای تولید کنندگان مکمل و اتحادیه وارد کنندگان مکمل صورت می‌گیرد و سازمان غذا و دارو تنها بر سقف قیمتها نظارت دارد، اظهار کرد: درماه‌های گذشته حدود 20 قلم از انواع مکمل‌ها افزایش قیمت غیر واقعی داشتند که از اتحادیه خواستیم سطح عرضه را بررسی کنند و افزایش بی رویه قیمت در آن مقطع زمانی کنترل شد.

 وی با اشاره به اینکه 9 فراورده از مکمل های تغذیه‌ای برای گروه های سنی خاص به صورت رایگان در اختیار خانه های بهداشت قرار می گیرد، عنوان کرد: مکمل هایی مانند  قطره ویتامین AD، قطره آهن، قرص کلسیم D، مولتی ویتامین برای زنان باردار، فولیک اسید، قرص آهن و ... به صورت رایگان در اختیار گروه های هدف قرار می‌گیرد و در مورد بقیه مکمل ها ارز رسمی برای ماده اولیه و محصول نهایی تخصیص نیافته است.

مدیرکل فراورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو تصریح کرد: مکمل های وارداتی بر اساس قیمت خریداری شده از شرکت مبدا و نرخ ارز نیمایی تخصیص داده شده قیمت گذاری می شوند و از طریق نهادهای مسئول نظارت بر قیمت این فراورده ها در سطح عرضه وجود دارد، چنانچه مکمل با نرخ ارز کمتر وارد شده باشد، باید با قیمت کمتری به فروش برسد و در حال حاضر اتحادیه بر اساس مستندات ترخیص فراورده، قیمت گذاری را انجام می دهد.

وی تاکید کرد: سازمان غذا و دارو نیز تمهیدات غیر مستقیمی برای نظارت بر این امر دارد و تخلف های صورت گرفته از سوی تعداد محدودی از وارد کنندگان بر روند همکاری سازمان با آن‌ها تاثرگذار خواهد بود.

خانوی با تاکید بر اینکه بخشی از نظارت سازمان غذا و دارو در سطح عرضه فراورده های سلامت محور به گزارش های مردمی باز می‌گردد، خاطرنشان کرد: مردم در صورت مشاهده افزایش بی رویه قیمت ها، موارد تخلف را از طریق سامانه 190 اطلاع رسانی کنند تا علاوه بر ساز و کارهای سازمانی، بررسی کاملتر تخلفات به نهادهای ذیربط منتقل شود و با آن ها برخورد قانونی شود./


شناسه خبر : 13907
امتیاز شما برای این خبر: