پنجشنبه 09 تیر
نسخه آزمایشی
1397/07/04

شیرخشک به میزان کافی در کشور تولید می شود/ قیمت شیرخشک ثابت می ماند و دلیلی برای نگرانی مردم وجود ندارد

شیرخشک به میزان کافی در کشور تولید می شود/ قیمت شیرخشک ثابت می ماند و دلیلی برای نگرانی مردم وجود ندارد

وزیر بهداشت گفت: به مردم به ویژه به والدینی که نوزاد و شیرخوار دارند، اطمینان می دهیم که شیرخشک در کشور بدون هیچ مشکلی توسط شرکت های داخلی و تحت لیسانس بهترین کمپانی های دنیا تولید می شود.

 به گزارش ایفدانا و به نقل از وبدا، دکتر سید حسن هاشمی در حاشیه بازدید از شرکت تولید شیرخشک ایران در قزوین اظهار کرد: امروز از دو شرکت تولید شیرخشک در مشهد و قزوین بازدید داشتم و مواد اولیه مورد نیاز شرکت ها و شیرخشک مورد نیاز خانواده ها، به میزان کافی در کشور وجود دارد و انبار کردن آن در منازل، ضرورتی ندارد و باعث تغییر شرایط نگهداری و گذشتن از تاریخ مصرف می شود.

 

وزیر بهداشت تصریح کرد: بر اساس اعلام سازمان غذا و دارو، قیمت شیرخشک ثابت خواهد ماند بنابراین دلیلی برای نگرانی مردم وجود ندارد از سوی دیگر، شرکت های داخلی، بازار شیرخشک منطقه را در اختیار دارند و اگر مشکلی برای صادرات این شرکت ها به وجود نیاید که خوشبختانه مشکل بوجود آمده برطرف شد، قاچاق به کشورهای همسایه نیز نخواهیم داشت چون نفعی برای سودجویان ندارد.

 

دکتر هاشمی با بیان اینکه بخشی از مشکل و دغدغه شرکت های تولید شیرخشک مربوط به گمرکات بود که امروز حل شد، افزود: مواد اولیه شیرخشک تامین خواهد شد و در یکی دو ماه آینده، مواد اولیه مورد نیاز وارد خواهد شد که برای تولید و تامین شیرخشک تا پایان سال آینده دغدغه ای نداشته باشیم.

 

وزیر بهداشت با اشاره به مشکلات توزیع شیرخشک های رژیمی در کشور، خاطرنشان کرد: مصرف کننده این نوع شیرخشک در کشور، بسیار محدود است و برای داروخانه سهمیه تعیین شده و در داروخانه های مشخصی توزیع خواهند شد.

 

دکتر هاشمی در خصوص واردات شیرخشک به کشور، گفت: واردات شیرخشک به کشور، چندان قابل توجه نیست مگر در برخی شیرخشک های خاص که بنا به توصیه پزشکان، تجویز می شود و خوشبختانه بیش از 95 درصد از نیاز کشور به شیرخشک، در داخل تولید می شود.

 

وزیر بهداشت افزود: بخشی از شیرخشک های خاص برای نوزادان با بیماری هایی مانند آلرژی و نوزدان نارس، به کشور وارد می شود و یکی دو کمپانی در دنیا اقدام به تولید این شیرخشک ها می کنند و اینطور نیست که در هر کشوری تولید شود.

 

وزیر بهداشت در خصوص وضعیت حوزه دارو و تجهیزات پزشکی در ماه های آینده، گفت: نمی توانم بگویم هیچ مشکلی در این زمینه نداریم و مشکلات این حوزه، عمدتا به روابط بین دستگاه های اجرایی و نقل و انتقال پول در حوزه بین المللی مربوط می شود که اطمینان دارم همکاران ما در وزارت امور خارجه، اجازه نخواهند داد که در این حوزه ها، مشکل جدیدی ایجاد شود.

 

دکتر هاشمی تصریح کرد: برای جلوگیری از مشکلات حوزه دارو، از چندین ماه پیش، تمهیداتی اندیشیده شده و آمادگی لازم برای این شرایط را داشتیم و اگر همراهی بیشتری وجود داشت، شاید آمادگی ما هم بیشتر بود و در حال حاضر، در تعدادی از اقلام دارویی، کمبود وجود دارد که تلاش می کنیم تا ظرف چند هفته آینده، این کمبودها به حداقل برسد.

 

دکتر هاشمی خاطرنشان کرد: در کشور حدود 12 تا 15 هزار قلم دارو، ملزومات و تجهیزات پزشکی وجود دارد و نمی توانم وعده بدهم که هیچ کمبودی ایجاد نخواهد شد و اگر به یک فروشگاه مواد غذایی هم مراجعه کنید، فروشنده نمی تواند اطمینانی برای جلوگیری از کمبود اقلام فروشگاهش، قولی بدهد البته تنوع محصول و سلایق متفاوتی در پزشکان و مصرف کنندگان وجود دارد اما می توانم قول بدهم اگر بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه، ظبق توافقات انجام شده در دولت، به موقع عمل کرده و مشکل نقدینگی شرکت ها را حل و سهمیه سه و نیم میلیارد دلار حوزه سلامت را تامین کنند، کمبودهای دارویی در کشور، کمتر از 50 قلم خواهد بود که رقم قابل قبولی است

 

دکتر هاشمی یادآور شد: تصور می کنیم که دکتر ظریف و همکاران وی، مشکلات انتقال پول و ارز را ظرف دو سه هفته آینده، برطرف خواهند کرد و در این صورت می توان قول داد که هیچ گاه کمبود اقلام دارویی کشور، نباید بیش از 50 قلم باشد که در مقایسه با سایر بازارهای دنیا که مشکلات ما را ندارند، قابل قبول است.

 

وزیر بهداشت در خصوص حمایت وزارت بهداشت از شرکت های تولیدی شیرخشک گفت: سرمایه گذار باید بررسی کند که تولید محصولاتی که نیاز کشور از خارج را تامین می کنند، مقرون به صرفه است یا خیر و اگر مقرون به صرفه باشد، دولت حتما حمایت خواهد کرد چون علاوه بر ثروت آفرینی، به ایجاد اشتغال کمک می کنند و در همین شرکت، بیش از 3500 شغل مستقیم و اشتغال غیر مستقیم زیادی در مزرعه، دامداری، صنایع وابسته مانند قوطی، بسته بندی، چاپ و حمل و نقل ایجاد کرده است که به نفع کشور است و حتما از آن، حمایت می کنیم.

 

دکتر هاشمی تاکید کرد: مردم در خصوص شیرخشک های معمول، هیچ نگرانی نداشته باشند و در مورد شیرخشک های خاص نیز نهایت تلاش خود را می کنیم تا مشکلی در این حوزه ایجاد نشود و در مورد شیرخشک، خیال مردم راحت باشد چون ظرف یکی دو ماه آینده، مواد اولیه مورد نیاز کشور برای تولید شیرخشک تا پایان سال آینده، تامین خواهد شد/


شناسه خبر : 13361
امتیاز شما برای این خبر: