پنجشنبه 16 تیر
نسخه آزمایشی
1397/05/10

شیرخشک رژیمی و متابولیک موردنیاز یک سال قابل تامین است/ برای برخی بیماریهای متابولیک تا ۱۰ محصول قابل مصرف مشابه وجود دارد

شیرخشک رژیمی و متابولیک موردنیاز یک سال قابل تامین است/ برای برخی بیماریهای متابولیک تا ۱۰ محصول قابل مصرف مشابه وجود دارد

مدیرکل اداره کل فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو  با اشاره به عدم کمبود شیرخشک رژیمی و متابولیک، گفت: شیرخشک رژیمی و متابولیک موردنیاز یک سال آینده قابل تامین است.

مهناز خانوی در گفت و گو با خبرنگار ایفدانا با تاکید بر اینکه طبق تمهیدات اندیشیده شده شیرخشک های رژیمی و متابولیک بازار تا یک سال تامین شده است، اظهار کرد: بر اساس فراخوان های گذشته و قراردادهایی که با شرکت های واردکننده منعقد شده است، نیاز بازار به شیرهای متابولیک و رژیمی برای یک سال اینده تامین یا سفارش گذاری شده است.
 
وی اظهار کرد: گاهی در برخی از بیماری های خاص، کودک به شیر با طعم و یا برند خاصی عادت می کند که ممکن است آن طعم مشخص به اتمام رسیده باشد اما فراورده های متعدد مشابه ای برای آن محصول و‌در شرایطی تا ۱۰ محصول در بازار موجود است، بنابراین چنانچه شیر خاصی در بازار موجود نباشد با نظر تخصصی پزشکان متخصص مربوطه مصرف به شیر دیگری با همان خواص که در سطح عرضه وجود دارد هدایت می‌شود. در هر صورت تمام این شیرخشک ها از نظر کیفیت و تخصیص به بیماری خاص تمام مراحل کنترل و نظارت تخصصی را طی کرده و مورد تائید است.
 
مدیرکل اداره کل فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه تاکنون شرایطی وجود نداشته که بیمار خاصی به هیچ شیرخشکی دسترسی نداشته باشد، گفت: بزودی فراخوانی به  شرکت های واردکننده اعلام خواهد شد تا شیرخشک های متابولیک و رژیمی با برنامه ریزی بلند مدت برای آینده را تامین کنند و البته برنامه ریزی هایی در زمینه تولید چند فراورده در داخل کشور هم در دست اقدام است. 
وی خاطرنشان کرد: با برگزاری جلسه ای با پزشکان فوق تخصص رشته های مرتبط از آن ها خواسته شد تا در زمینه برخی بیماری های خاص شیرهای متابولیک ویژه که مورد تائید پزشکان است به سازمان غذا و داور اعلام کنند تا به فهرست تامین اضافه شود.
 
خانوی با تاکید براینکه کمبود شیرخشک برای بیماری های خاص نداریم، تصریح کرد: برای تمام دسته بیماری های شناخته شده ثبت شده و تحت پوشش، شیرخشک در بازار موجود است و تا یک سال آینده کمبودی در این حوزه نخواهیم داشت.

شناسه خبر : 12750
امتیاز شما برای این خبر: