جمعه 28 مرداد
نسخه آزمایشی
1397/05/08
معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران :

توصیه هایی مهم در خصوص استفاده از فرآورده های آرایشی

توصیه هایی مهم در خصوص استفاده از فرآورده های آرایشی

کارشناس معاونت غذا و دارو دانشگاه ایران به بیان توصیه های پیرامون نحوه صحیح استفاده از فرآورده های آرایشی پرداخت.

به گزارش ایفدانا - Ifdana به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو دانشگاه ایران : کارشناس معاونت غذا و دارو دانشگاه ایران به بیان توصیه های پیرامون نحوه صحیح استفاده از فرآورده های آرایشی پرداخت.

به گفته کارشناس اداره نظارت بر موادغذایی،آشامیدنی،  آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و دارو دانشگاه ایران : محصولات آرایشی وبهداشتی ایرانی باید دارای پروانه ساخت اخذ شده از وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی باشند، همچنین درج تاریخ تولید و تاریخ انقضا برروی محصول الزامی می باشد.

وی عنوان کرد:  محصولات آرایشی و بهداشتی خارجی باید دارای برچسب اصالت وفارسی نویس باشند و نام محصول ، نام کشور تولید کننده ، نام کشور وارد کننده ، مجوز بهداشتی از وزارت بهداشت ، تاریخ تولید و انقضاء و سری ساخت باید بر روی برچسب ذکر شده باشد.

 

ایشان ضمن اشاره به الزام خرید لوازم آرایشی و بهداشتی از مکان های معتبر و مطمئن، نظیر داروخانه ها و یا نمایندگی های رسمی آن ها گفت: توصیه می شود از دست فروش ها  که مواد آرایشی و عطرهای تقلبی و بدون برچسب اصالت وکد رهگیری می فروشند، خرید نکنید. فرآورده های آرایشی و بهداشتی قاچاق و غیر مجاز ، غالبا فرآورده های تقلبی هستند که در شرایط نامناسب و با مواد اولیه نامرغوب ، غیر مجاز و با کیفیت پایین تهیه می شوند

 بعضی از این فرآورده ها حتی اگر اصل باشند ، چون بصورت قاچاق و از طریق مناطق صعب العبور مرزی با شرایط حمل و نقل نامناسب وارد می شوند ممکن است ساعت ها و روزها در برابر گرمای بسیار زیاد قرار گرفته و درجاتی از فساد در آنها ایجاد شود که موجب حساسیت های پوستی و عوارض و آسیب های دیگر در مصرف کنندگان می شود.

 

از لوازم آرایشی دیگران به هیچ وجه استفاده نکنید وریمل و خط چشم خود را به هیچ وجه با دیگران به اشتراک نگذارید همچنین لوازم آرایشی خود را تمیز نگه دارید و پس از هربار مصرف، برس آن ها را بشویید. قبل از استفاده از فرآورده چشمی، دست ها را به طور کامل با آب و صابون بشویید، اگر عفونت چشمی دارید، مصرف فرآورده چشمی ایجاد کننده التهاب را سریعاً متوقف و اگر التهاب باقی ماند، به پزشک متخصص مراجعه کنید.

نکاتی  در خصوص نحوه نگهداری محصولات آرایشی و بهداشتی :

  • محصولات آرایشی بهداشتی را دور از آفتاب و گرما نگهداری کنید و در دمای بالاتراز 30 درجه سانتی گراد قرار ندهید نور و حرارت باعث از بین رفتن مواد نگهدارنده محصولات می شود. برای نگهداری محصولات آرایشی بهداشتی طبق دستورالعمل رفتار کنید. در غیر این صورت اگر محصولات آرایشی بهداشتی را در دمای بالا نگه دارید ، می تواند زودتر از تاریخ انقضای درج شده روی محصول فاسد شود.

 

  •  محصولات آرایشی بهداشتی نباید برای مدت طولانی نگهداری شوند (طبق دستور تولید کننده در مورد مدت زمان مصرف بعد از باز کردن ) زیرا با کهنه شدن محصول، ویژگی و خواص محصول می تواند تغییر کند.

 

  • هرگونه دستورالعمل درج شده روی برچسب محصولات را به دقت بخوانید زیرا این دستور العمل ها برای استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی به صورت ایمن ، اهمیت حیاتی دارند .

شناسه خبر : 12720
امتیاز شما برای این خبر: