پنجشنبه 09 تیر
نسخه آزمایشی
1397/02/15
کارشناس نظارت بر فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل های دانشگاهمدان تاکید کرد:

در مصرف گیاهان دارویی دقت و از عوراض جانبی آن پیشگیری کنید

در مصرف گیاهان دارویی دقت و از عوراض جانبی آن پیشگیری کنید

کارشناس نظارت بر فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل های دانشگاه همدان، مصرف نابه‌جا یا طولانی مدت گیاهان دارویی عوارض جانبی به همراه خواهد داشت.

به گزارش ایفدانا - به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی همدان، دکتر نگار مهری گفت:  امروز در همه جای جهان این طور برداشت می‌شود که چون داروها و مواد طبیعی عوارض ندارند می‌توان از آنها به راحتی در درمان بیماری‌ها استفاده کرد و حتی این تفکر وجود دارد که گیاهان دارویی نه تنها عوارضی ندارند بلکه اثرات آنها قوی‌تر و هزینه‌های درمانی  را نیز پایین‌تر می‌آورد.

وی افزود: گیاهان دارویی نیز مانند داروهای شیمیایی در مصرف نابه‌جا یا طولانی مدت می‌توانند عوارض جانبی در فرد ایجاد کنند.

مهری اظهار کرد: برای رسیدن به تندرستی آنچه که مهم است و باید بیشتر مد نظر قرار گیرد سبک زندگی درست است نه مصرف گیاهان دارویی. یک گیاه بسته به منطقه مورد کشت، نوع خاک و نوع آب و هوا می‌تواند اثرات کاملا متفاوتی داشته باشد برای مثال سیری که در جنوب کشور و در آب و هوای گرم و خشک کشت می‌شود با سیری که در شمال و در آب و هوای مرطوب کشت داده می‌شود اثرات دارویی متفاوتی دارند. بنابراین در یک فرد، یکی می‌تواند اثر درمانی و آن دیگری ایجاد عارضه کند، به همین دلیل توصیه ما این است که مردم برای درمان، چه شیمیایی و چه گیاهی با پزشک مشورت کنند.


شناسه خبر : 11953
امتیاز شما برای این خبر: