دوشنبه 26 مهر
نسخه آزمایشی
1396/10/04
رئیس اداره آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو:

لزوم نظارت و برخورد جدی سازمان های مربوطه در برخورد با محصولات آرایشی قاچاق/تاییداصالت کالا با درج برچسب اصالت

لزوم نظارت و برخورد جدی سازمان های مربوطه در برخورد با محصولات آرایشی قاچاق/تاییداصالت کالا با درج برچسب اصالت

رئیس اداره آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو در گفت‌وگو با فارس، در خصوص مبانی وارد شدن لوازم آرایشی قاچاق به کشور اظهار داشت:‌ لوازم آرایشی که از طریق مبادی رسمی وارد کشور می‌شوند، تحت کنترل دقیق وزارت بهداشت قرار دارند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری سازمان غذا و دارو " ایفدانا "، دکتر مصطفی اسماعیلی رئیس اداره آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو در گفت‌وگو با فارس، در خصوص مبانی وارد شدن لوازم آرایشی قاچاق به کشور اظهار داشت:‌ لوازم آرایشی که از طریق مبادی رسمی وارد کشور می‌شوند، تحت کنترل دقیق وزارت بهداشت قرار دارند، در مرحله اول ورود این محصولات به کشور ثبت منبع محصولاتی که در کشور خارجی در حال تولید است انجام شده و در مرحله بعدی محصول بر اساس استانداردهای بین‌المللی و انجام آزمایشات لازم همچنین تطبیق با استانداردهای بین‌المللی پروانه ورود به کشور برای آن صادر می‌شود.

دکتراسماعیلی ادامه داد: محصولاتی که به صورت قاچاق به کشور وارد می‌شوند هیچگونه نظارتی ندارند و ممکن است از مواد اولیه غیرمجاز تهیه شده باشند. همچنین شرایط نگهداری این محصولات از استانداردهای کافی برخوردار نیست و همانطور که مشاهده می‌کنید  عموماً این محصولات آرایشی در مکان‌های عمومی و خصوصاً پیاده‌روها در حال توزیع هستند باید توجه داشته باشیم که فروش این محصولات در اماکن عمومی نیز به هیچ عنوان مورد تأیید وزارت بهداشت نیست.

رئیس اداره آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو تصریح کرد: نظارت بر داروخانه‌هایی که پروانه فروش محصولات آرایشی و بهداشتی برایشان صادر شده است بر عهده وزارت بهداشت همچنین اصناف و تعزیرات است که این بازرسی‌ها از طریق مراکز علوم پزشکی سراسر کشور اعمال می‌شود اما نظارت بر فروش لوازم آرایشی غیرمجاز در سطح شهر بر عهده شهرداری بوده که متأسفانه هیچ نظارتی بر آن صورت نمی‌گیرد.

دکتراسماعیلی با اشاره به نحوه تشخیص لوازم آرایشی اصل از تقلبی،‌توضیح داد: محصولاتی که مجوز واردات گرفته‌اند برچسبی بر روی آنها نصب می‌شود که دارای یک کد 16 رقمی است و باخراشیدن برچسب می‌توان عدد را به شماره تلفن ذکر شده بر روی برچسب پیامک کرد و از اصالت محصول اطلاع یافت.

وی عنوان کرد: پس از ارسال پیامک اطلاعاتی نظیر تاریخ تولید، انقضاء، نام محصول و شرکت سازنده محصول به خریدار ارائه می‌شود.

وی در پایان در خصوص آمار واردات لوازم آرایشی قاچاق به کشور،‌گفت: آمار دقیقی در زمینه واردات این محصولات به کشور وجود ندارد اما گزارش‌های سازمان‌های ناظر بیان‌کننده این موضوع هستند که حدود 30 الی 40 درصد این محصولات از مبادی غیر رسمی و غیرمجاز وارد کشور می‌شوند.

انتهای پیام/


شناسه خبر : 10630
امتیاز شما برای این خبر: