دوشنبه 06 تیر
نسخه آزمایشی
1400/03/17

توجه ویژه شفاف‌سازی فرایندها در حوزه وظایف سازمان غذا و دارو/ پیگیری جدی برون‌سپاری و تمرکز زدایی

توجه ویژه شفاف‌سازی فرایندها در حوزه وظایف سازمان غذا و دارو/ پیگیری جدی برون‌سپاری و تمرکز زدایی

معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه موضوع شفافیت به صورت جدی در سازمان پیگیری می‌شود ،گفت: بارگذاری آرا و خروجی کمیسیون‌ها در تارنمای این سازمان از سال ۹۸ یکی از اقدامات عملی در این راستا بوده است.

دکتر محمدرضا شانه ساز در گفت‌وگو با ایفدانا با تاکید بر اینکه رویکرد سازمان غذا و دارو طی سه سال گذشته همواره حمایت از تولید داخل بوده است، اظهار کرد: در شرایطی که تحریم ها به صورت جدی قوت می‌گرفت و تامین ارز مورد نیاز برای دارو، تجهیزات پزشکی و شیرخشک واقعا به مسئله اصلی تبدیل شده بود، اگر بازار این اقلام کنترل نمی‌شود، قطعاً نمی توانستیم با این میزان ارز که در دسترس بود، انتظارات عمومی را مدیریت کنیم.

 وی افزود : همزمان با تشدید تحریم ها و تشکیل قرارگاه سازمان غذا و دارو، کمیته های تخصصی با حضور مشاوران متخصصی که در این حوزه ذینفع نبودند برنامه‌ریزی شد تا تعارض منافع ایجاد نشود؛ بر این اساس 31جلسه رسمی قرارگاه با حضور مقام عالی وزارت تشکیل و عملکرد و وضعیت حوزه غذا و دارو بررسی شد. همچنین با دعوت از مسئولان و اعضای سندیکای مرتبط، از نقطه نظرات آنان بهره می بردیم اما در مرحله تصمیم‌سازی و سیاستگذاری، اجازه ندادیم کسانی که خودشان شخصاً ذینفع هستند در این حیطه حضور داشته باشند.

 رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه در گذشته نگاه منفی و بار سنگینی از سوء عملکرد نسبت به سازمان غذا و دارو در افکار عمومی، بین مسئولان و دستگاه‌های نظارتی شکل گرفته بود، موضوع شفافیت را یکی از کلیدی‌ترین راهبردهای سازمان عنوان کرد و گفت: با توجه به اهمیت مبحث شفافیت، تمامی تصمیمات و خروجی کمیسیون‌ها روی سایت سازمان قرار گرفت تا تمام ذی‌نفعان به آن دسترسی داشته و آن را مشاهده کنند.

 وی تصریح کرد: با تشدید نظارت‌ها برخی کارشناسان که شائبه دخالت در امور داشتند از سازمان جدا شدند و یا در مسیر قضایی با آنها برخورد شد، خوشبختانه امروز نگاه دستگاه های نظارتی بر اقدامات سازمان غذا و دارو مثبت‌تر از گذشته است و آن را یک سازمان با فرایندهای اصلاح شده می دانند، البته نمی خواهیم بگوییم تمام مشکلات و مسائل موجود برطرف شده، اما واقعیت این است که بر اساس دستور مقام محترم وزارت رویکرد حاکم در سازمان کاملاً اصلاحی و به سمت پاکی و شفافیت است./


شناسه خبر : 18324
امتیاز شما برای این خبر: