کد خبر : 22190 تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۱:۴۸

معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران :

" به مناسبت آغاز بسیج ملی کنترل بیماری پرفشاری خون از 27 اردیبهشت لغایت 15 تیرماه و روز جهانی کنترل فشار خون "

به علت اهمیت کنترل فشارخون در حفظ  سلامت و لزوم رعایت فاکتورهای دخیل دربروز این بیماری، روز 17 ماه می مصادف با 27 اردیبهشت ماه ، روز جهانی کنترل فشار خون نامگذاری شده است.به گزارش ایفدانا - Ifdana روابط عمومی معاونت غذا و دارو دانشگاه ایران - به علت اهمیت کنترل فشارخون در حفظ  سلامت و لزوم رعایت فاکتورهای دخیل دربروز این بیماری، روز 17 ماه می مصادف با 27 اردیبهشت ماه ، روز جهانی کنترل فشار خون نامگذاری شده است.

در این راستا با مدیریت و برنامه ریزی های حوزه وزارت بهداشت و درمان از 27 اردیبهشت ماه سال جاری لغایت  15 تیر ماه سال 98 با بسیج ملی کنترل فشار خون ، سعی میشود ضمن آگاهی دادن عموم مختلف شهروندان ، به ارزیابی ، کنترل و پیشگیری از این بیماری پرداخته شود  و افراد  بالای 30 سال واجد فشار خون بالا جهت درمان به سطوح درمانی معرفی گردند.   

 " فشارخون بالا " یا " پرفشاری خون "  که مهم ترین و اولین عامل خطر سکته مغزی و مهم ترین عامل بیماری های قلبی عروقی است ، علیرغم این که علائم خاصی ندارد،  لیکن می تواند آسیب مهمی به قلب و عروق وارد نماید و در طول سالها تقریبا به همه ارگانهای حیاتی صدمه وارد نماید. فشار خون  در صورت عدم کنترل و درمان نشدن موجب  تهدید جدی سلامت از جمله نارسایی و حملات قلبی، آنفارکتوس  میوکارد وسکته های مغزی می گردد در حالیکه می تواند به راحتی تشخیص داده شود و توسط پزشک کنترل گردد.

سابقه خانوادگی، افزایش سن ،  دیابت،  مصرف الکل و استعمال دخانیات، مصرف غذاهای چرب و پرنمک و میزان رسوب چربی در جدار رگها (بیماری تصلب شرائین)، عدم مصرف میوه و سبزیجات به مقدارکافی،  ورزش نکردن وچاقی و عدم تحرک بدنی کافی ، خشم و استرس  ، بیماری های کلیوی، شاخصه های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مانند میزان درآمد و سطح سواد ازعوامل تاثیرگزار بر این بیماری می باشند.

آپنه انسدادی خواب ، مشکلات کلیوی وتومورهای غده آدرنال،مشکلات تیروئید، نقصهای خاصی مادرزادی که در رگهای خونی وجود دارند، بعضی از داروها مانند قرصهای ضد بارداری، داروهای سرماخوردگی، ضدانعقادها، داروهای ضد درد، آمفتامین ها و بعضی از داروهای مخدر مانند کوکائین نیز می توانند باعث فشار خون بالا شوند. از آنجائیکه فشارخون روز به روز تغییر می کند، اندازه گیری باید در چند نوبت و در شرائط  خاص انجام شود تا مورد تأئید باشد.

معمولا تا زمانی که فشار خون به مرحله شدید و تهدید کننده نرسد علائم خاصی را نشان نمی دهد. لذا لازم است  ضمن  معاینات ادواری ، پس از تشخیص،  پیگیری های لازم و جدی صورت گیرد و داروهای تجویز شده توسط پزشک به صورت صحیح و دقیق مصرف گردد.