کد خبر : 22175 تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۰۸:۱۰

در راستای خدمت رسانی و سالم سازی بیشتر محیط اجتماعی شهروندان همدانی صورت پذیرفت

برگزاری کمیته درمان و حمایتهای اجتماعی بررسی

به توجه به اینکه یکی از رسالت های دانشگاه علوم پزشکی و معاونت درمان دانشگاه ابن سینای همدان، ارائه خدمات مطلوب درمانی برای اقشار نیازمند به درمان می باشد و فرد معتادنیز بیماری است که نیازمند درمان است، کمیته رسیدگی به مشکلات اجتماعی و درمان معتادین بستری در مراکز درمانی در دانشگاه  علوم پزشکی ابن سینای همدان، برگزار شد.به گزارش ایفدانا  و به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای همدان، کمیته درمان و حمایت های اجتماعی در دفتر ریاست دانشگاه با حضور معاونین دانشگاه،روسا و مدیران مراکز دارای بخش درمانی معتادین، روسای شبکه های بهداشتی و درمانی شهرستانها، نمایندگانی از اداره زندانهای استان و استانداری همدان برگزار شد.

دکتر گودرزی دراین  کمیته با بیان اینکه در حال حاضر 146 مرکز ترک اعتیاد در استان وجود دارد اظهار داشت: در سال های 96 تا 97 مجوزی برای تاسیس مراکز ترک اعتیاد داده نشده است و هر چه هست مربوط به سالهای ماقبل است.

وی اضافه کرد: طبق آمارهای موجود در سال گذشته هر سه ماه تا یکسال 32 مرکز به صورت تعلیق درآمده اند و سهمیه داروی اعتیاد انها یا کاهش یافته است  یا کلا" آن مراکز تعطیل شده اند و بر اساس دستورالعمل و مجوز های موجود و بعد از سه بار اخطار این مراکز تعطیل شده اند.

وی افزود: تعداد جلسات غربالگری که برای  نفرات معتاد و متجاهر در سال  92 صورت گرفته است بیش از183مورد بود است و همچنین تعداد نظارت های انحام شده در سالهای 92تا  بیش از 327 مورد بوده است که طبق مصوبات ماده کمیته ،نظارتهای صورت گرفته نسبت به سال92 رشد31درصدی داشته است

دکتر گودرزی به کسر سهمیه داروی مخدر اشاره کرد و گفت: از سال 92تا97 کسر سهمیه ای نداشته ایم بلکه قطع سهمیه داروی مخدر برای مراکز متخلف اعمال شده است و همچنین درصد کسر امتیاز مراکز و موسسه های ترک اعتیاد بر حسب امتیاز مورد ارزیابی قرار گرفت و بسیاری از مراکز در حال حاضر نسبت به سال قبل  از روند کار و عملکردی بهتر شده اند و به هیچ عنوان تصمیم شخصی در زمینه کسر امتیاز و... گرفته نشده است و هرچه بوده بر حسب دستورالعمل ها انجام شده است.

در ادامه این جلسه غربالگری معتادان درشهرستان اسدآباد مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد شورای هماهنگی جلسه ای در اسد اباد برقرارنماید و همچنین مقرر شد آئين نامه جديد بیمار نما ها مورد بررسی قرار گیرد

 در این برنامه به درمانهای نگهدارنده با سه ماده،متادون تراپی  و ... مورد بحث و تبادل نظر واقع شد و همچنین کاهش سطح آسیب/  آسیب در سطح جامعه، بازگشت به زندگی معتادان، معتادان بیماران مزمنی هستند که باید تا پایان عمر تخت نظارت و درمان باشند مورد بحث و اجماع نظر واقع شد.