کد خبر : 21974 تاریخ انتشار : سه شنبه ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۲:۰۸

آغاز هفته سلامت در سال جدید مصادف با اعیاد شعبانیه و ولادت با سعادت حضرت قائم(عج)، سالی پر برکت و امید بخشی را نوید می دهد.

 

هفته سلامت در سال ۱۳۹۸ در شرایطی برگزار می‌شود که بسیاری از دانشگاه های علوم پزشکی با تلاش مجدانه و فداکارانه مشغول خدمت‌رسانی به هموطنان مصیبت دیده در مناطق درگیر سیل بودند تا به واقع عناوین مرتبط با سلامت همگانی شامل «دسترسی عادلانه به خدمات سلامت » و «سلامت در حوادث و بحران ها» را جامه عمل بپوشانند.

 

ضمن قدردانی از تلاش و زحمات شبانه‌روزی همکاران خدوم دانشگاه های علوم پزشکی ، از پروردگار متعال برای ایشان آرزوی اجر معنوی مسئلت دارم.

 

برای دستیابی به «سبک زندگی سلامت محور» و جامعه ای سالم و پویا همه ارکان و مولفه های بهداشتی و سلامت باید در جامعه به صورت اساسی نهادینه گردد، که با همکاری های درون و برون سازمانی نظام بهداشت و سلامت کشور و "مشارکت اجتماعی سلامت" اقدامات بنیادی صورت پذیرد.

 

یکی از ارکان مهم به منظور همگانی کردن سلامت در جامعه، نگرش مناسب فرایندهای آموزشی و پژوهشی در بهداشت می باشد که در تمام سطوح جامعه و با روشهای قابل دسترس و نوین از طریق ابزارهای ارتباط جمعی، مکان ها و محل های اجتماع عمومی برنامه ریزی و مورد اجرا قرار گیرد. این آموزشها می بایست شامل مراقبتهای اولیه بهداشتی در فرهنگسازی عمومی جامعه و بهداشت تخصصی مبتنی بر آموزشهای کارشناسان مربوطه برای گرو ههای خاص جامعه صورت گیرد و "آموزش رکن سلامت" در برنامه های پرورشی دستگاه ها و نهادها برای ارتقاء سلامت آحاد مردم بعنوان یک رسالت بنیادی در نظر گرفته شود.

 

با توجه به گسترش روزافزون جامعه شهری و مسائل و مشکلات ناشی از شهرنشینی که سلامت روان و مسائل بهداشتی خانواده را تحت تاثیر قرار می دهد، اهتمام ویژه ای باید به ارتباط خانواده و جمعیت و آموزشهای لازم در زمینه رفتارهای هنجار و ناهنجار جامعه، برای افراد خانواده و برخورد های فرد با جامعه و جامعه با فرد در نظر گرفته شود تا علاوه بر بهداشت عمومی فردی و جسمی، مسائل بهداشت روان افراد، جامعه را به سوی سلامت پایدار هدایت نماید.

 

سازمان غذا و دارو با توجه به رسالت و وظیفه ای که در راستای ارتقاء سلامت جامعه و ایمنی فرآورده‌های سلامت محور، نقش مهمی در زنجیره تامین سلامت جامعه به عهده داشته و به طور مستقیم و غیر مستقیم در فرآیندهای بهداشت فرد و جامعه افتخار خدمتگزاری دارد و در ایفای پوشش همگانی سلامت را در عرصه‌های گوناگون بطور فعال و پویا، همگام با نظام سلامت کشور جلب مشارکت اجتماعی اهتمام می ورزد./