کد خبر : 21898 تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ ۱۳:۵۴

دکتر غفارزاده عنوان کرد:

مدیریت بحران سیل در استان آذربایجان غربی در حوزه دارو و ملزومات مصرفی تحت کنترل است

دکتر جلال غفارزاده معاون غذا و داروی استان آذربایجان غربی این مطلب را در پاسخ به سوال خبرنگار واحد مرکزی خبر صدا و سیمای استان عنوان کرد و گفت: به گزارش ایفدانا - Ifdana از روابط عمومی معاونت غذا و داروی ارومیه؛

دکتر جلال غفارزاده معاون غذا و داروی استان آذربایجان غربی این مطلب را در پاسخ به سوال خبرنگار واحد مرکزی خبر صدا و سیمای استان عنوان کرد و گفت: طبق بررسی های سرزده به عمل آمده مدیریت بحران سیل در حوزه دارو و ملزومات مصرفی تحت کنترل است و به منظور تامین و امنیت این داروها و لوازم باید حداکثر پیش بینی ها نیز در مراکز درمانی لحاظ گردد تا ارائه خدمات به نحو شایسته به شهروندان ارائه گردد.

.....................................................................................................................................................................................

در ادامه:

ساعت 7:30 صبح (11 فروردین ماه 1398) یک روز بارانی است، عبور و مرور در سطح شهر به کندی صورت می‌گیرد. در حالی که مدیریت بحران استان آذربایجان غربی از احتمال وقوع سیل در استان‌های غربی کشور خبر می‌دهد؛ مقابل ستاد دانشگاه علوم پزشکی استان آذربایجان غربی، تیم بازرسی متشکل از معاون غذا و داروی استان آذربایجان غربی و هیات همراه در حال آماده شدن برای یک بازدید سرزده هستند.

شدت بارندگی در حدی است که برف پاکن‌های شیشه ماشین یارای مقابله با قطره‌های بی امان باران را ندارد. با اکیپ واحد خبر صدا و سیما بدون مقصد از قبل تعیین شده همراه شده و راهی می‌شویم.

دکتر جلال غفارزاده معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان آذربایجان غربی در مسیر حرکت، از شادی مردم از بارش باران رحمت خدا برای شهروندان ارومیه‌ای سخن می‌گوید و از طرفی از خسارت‌های احتمالی ابراز نگرانی می‌کند.

از آنجایی که بازدیدها کاملا سرزده بود و مکان مشخصی از قبل تعیین نشده بود، در مسیر در حال هماهنگی با مسئولین روابط عمومی و حراست مراکز درمانی جهت ورود اکیپ تصویربرداری هستیم.

دکتر غفارزاده در ادامه می‌گوید: برودت هوای استان و شیوع بیماریهای فصلی نیاز مردم را به مراجعه به داروخانه‌ها بیشتر می‌کند که باید در ایام تعطیلات نوروزی در جهت ارتقاء دسترسی سريع و آسان عموم مردم استان به خدمات داروئی مطلوب و شايسته گام برداریم و با تحقق آن به تعهدات خود نسبت به ارائه داروي مورد نیاز مردم عمل کنیم.

دکتر غفارزاده در ادامه از شدت بارندگی در استان و احتمال آبگرفتگی و جاری شدن سیلاب و نفوذ روان آب‌ها به داخل مراکز درمانی دغدغه‌مند است که به پیشنهاد وی در شروع بازدید، وارد بیمارستان آیت ا... طالقانی ارومیه می‌شویم.

در ابتدای دیدار ضمن تبریک سال نو و خدا قوت به مدیر داخلی و مسئولین بیمارستان و کادر درمانی آماده باش در تعطیلات نوروزی، از تمهیدات بیمارستان در خصوص بروز سیلاب و ورود روان‌آب سخن به میان می‌آید که با اکیپ بازرسی همراه می شویم جهت بازدید از مراکز دپو و نگهداری دارو و ملزومات مصرفی که توصیه‌های لازم با حساسیت تمام به مسئولین بیمارستان یادآوری می‌شود.

در ادامه به سمت داروخانه بستری مرکز آموزشی و درمانی آیت ا.. طالقانی ارومیه حرکت میکنیم؛ از پشت پیشخوان نظاره‌گر نحوه ارائه خدمات هستیم. جویای دکتر داروساز داروخانه شدیم. داروساز در حال بررسی نسخ بیماران و ارائه مشاوره دارویی بود. به پشت پیشخوان، محل قفسه‌ها و انبار دارویی هدایت شدیم.

دکتر غفارزاده در خصوص نحوه و فرآیند ارائه خدمات سوالاتی پرسید، سپس گفتگوی صمیمی و فنی در حوزه دارو ادامه یافت. داروساز داروخانه در خصوص ثابت شدن وضعیت دارو توضیح می‌داد که با همت مسئولین در حوزه غذا و دارو، هیچ گونه کمبود دارویی ایرانی نداریم. دکتر داروساز داروخانه در ادامه در خصوص همکاری خوب و جدیت معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان در تامین داروهایی که کمبود کشوری دارند و نیز تامین ملزومات مصرفی تشکر نمود.

در ادامه راهی بخش دیالیز این مرکز می‌شویم؛ دکتر غفارزاده بدون معرفی خود و به طور صمیمی ضمن عیادت از بیماران این مرکز در خصوص کیفیت خدمات ارائه شده سوال می کند؛ وی در ادامه ضمن بازدید از ملزومات مصرفی مورد استفاده و تجهیزات دیالیز در این بخش، مسائل و مشکلات کادر این بخش را جویا می‌شود.

در ادامه بیمارستان آیت ا... طالقانی را به قصد بازدید از بیمارستان آیت ا.... مطهری ترک می‌کنیم. دکتر غفارزاده مسائل مربوط به تامین و امنیت دارو و لوازم مصرفی این مرکز را هم با جدیت بررسی می‌کند و ایجاد واحد کلین روم در بخش انکولوژی را نیاز ضروری این بخش یاد می‌کند.

در ادامه بیمارستان آیت ا... مطهری را به قصد نظارت بر واحدهای تولید مواد غذایی آشامیدنی ترک می‌کنیم.

یکی از پر فروش‌ترین محصول ایام نوروز نقل ارومیه است؛ یکی از مراکز تولید نقل را انتخاب می‌کنیم؛ اکیپ بازرسی وارد مراکز تهیه و تولید نقل (سوغات ارومیه) می شود و بر فرآیند تولید آن نظارت می نماید.

طبق برنامه‌ریزی، اعضای اکیپ بازرسی، نظارت بر واحدهای تولید مواد غذایی را در پیش می‌گیرند و اکیپ راهی واحد لبنی شده و از تولید مواد غذایی سالم و ایمنی مواد غذایی تولیدی در استان اطمینان حاصل می‌شود.

در ادامه نظارت‌های سرزده، از چند داروخانه‌ شبانه‌روزی، داروخانه روزانه و سرپایی سطح شهر بازدید و نحوه ارائه خدمات داروئی مطلوب بررسی می‌شود.