کد خبر : 21555 تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ ۱۰:۲۱

90 درصد مسمومیت‌ها در منازل رخ می‌دهند/ هشدار نسبت به مسمومیت با شوینده‌ها

دبیر ستاد مرکزی اطلاع‌رسانی دارو و سموم سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه نزدیک به 90 درصد از مسمومیت‌ها در منازل رخ می‌دهند، بر لزوم ایمن‌سازی منازل نسبت به بروز مسموميت تأکید کرد.یسنا به منش در گفت‌وگو با ایفدانا، اظهار کرد:  بر اساس سنتی قدیمی، نظافت و شستشوی خانه‌ها در روزهای پایانی سال، صورت می‌گیرد که باید توجه داشت استفاده نابجا و بدون آگاهی از مواد شوینده و پاک‌کننده شیمیایی می‌تواند خطرات جبران‌ناپذیری را ایجاد کند.

 

وی با اشاره به نکات ایمنی در استفاده از شوینده‌ها، عنوان کرد: همیشه در هنگام استفاده از فرآورده‌های شيميايي و شوینده ابتدا در نور كافي، برچسب روي بسته‌بندی را مطالعه و سپس مصرف کنید. استفاده از مواد شيميايي در تاريكي می‌تواند خطرناك باشد.

 

دبیر ستاد مرکزی اطلاع‌رسانی دارو و سموم سازمان غذا و دارو نسبت به ترکیب مواد شيميايي مانند جوهر نمك، مواد سفیدکننده و لک بر هشدار داد و گفت: بخار حاصل و گازهاي ناشي از اين اختلاط بسيار سمي و خفه‌کننده است.

 

 

به گفته به منش برخی از افرادی بی اطلاع از این مخاطرات، با تصور اینکه اختلاط مواد سفید کننده و جرم بر، اثر پاک کنندگی این ترکیبات را افزایش می دهد. اقدام به ترکیب این مواد می کنند، درحالیکه گاز خطرناک حاصل از این اختلاط، منجر به مسمومیت استنشاقی شدید و حتی صدمات برگشت ناپذیر به ریه افراد شده است. بنابراین تاکید مجددی داریم تا به هیچ عنوان انواع ترکیبات، پودرها و مواد مایع شوینده، جرم بر و سفید کننده با هم مخلوط نشوند.

 

دبیر ستاد مرکزی اطلاع‌رسانی دارو و سموم سازمان غذا و دارو افزود: همچنین بسياری از محصولات خانگي مانند جوهر نمك، مواد شوينده و لك بر، لوله باز کن، لاک پاک‌کن، سموم حشره‌کش و جونده‌کش (مانند مرگ موش)، تينر، ضديخ، بنزين و نفت می‌توانند در صورت بلعيده شدن و تماس باپوست و چشم و يا در صورت تنفس، بسیار سمي باشند.

 

 

وی خاطرنشان: در هنگام استفاده از مواد شيميايي و فرآورده‌های شوينده و پاک‌کننده، پنجره‌ها را بازکنید تا هوا به‌خوبی در محيط جريان داشته باشد. بسیاری از این ترکیبات بخارات سمی ایجاد می‌کنند که به مخاط دهان، بینی و ریه صدمه می‌زند.

 

دبیر ستاد مرکزی اطلاع‌رسانی دارو و سموم سازمان غذا و دارو  در پایان گفت برخی از توصیه‌های استفاده از شوینده‌ها به شرح زیر است:


1. در زمان نظافت سطوح و استفاده از ترکیبات شوینده و پاک‌کننده از دستکش لاستیکی، کفش جلوبسته و در صورت امکان، ماسک استفاده هميشه پس از استفاده از مواد شيميايي سريعاً درب آن را ببنديد و دقت کنید که هيچ ظرف دربسته‌ای از دسترسي كودكان در امان نيست.

 


2. درصورتی‌ که نزدیکان شما ماده‌ای غیرخوراکی و سمی را بلعيد و یا استنشاق کرد، با مركز اورژانس 115و يا مركز اطلاع‌رسانی داروها و سموم 190 تماس بگيريد.

 

3. محصولات شيميايي و شوينده، نفت و بنزين و داروها را هميشه در ظرف اصلي آن نگهداري كنيد. هیچ‌گاه اين فرآورده‌ها را در ظرف مواد خوراكي (مانند بطري نوشابه) نگهداري نكنيد. ممکن است کودکان اشتباهي اين مواد را خورده و دچار مسمومیت شدید شوند.

 

4. در صورت تماس اتفاقی پوست و یا چشم با مواد شیمیایی و شوینده، هرچه سریعتر موضع را با آب فراوان شستشو دهید و در صورت عدم رفع آزردگی موضعی و یا بروز علائم سوختگی، تورم، سوزش و خارش، هرچه سریع تر به مرکز درمانی مراجعه شود./