کد خبر : 21539 تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ ۱۱:۳۹

آنچه والدین باید درمورد واکسن سه گانه و عوارض احتمالی آن بدانند

رئیس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو درمورد عوارض احتمالی واکسن  MMR (سه گانه ) و نکاتی که والدین باید از آن اطلاع داشته باشند، توضیح داد.دکتر علی واشقانی در گفت و گو با ایفدانا، اظهار کرد: واکسن MMR برای ایجاد ایمنی علیه سه بیماری عفونی سرخک(Measles)، اوریون (Mumps) و سرخجه  (Rubella)طراحی شده است و بر اساس برنامه واکسیناسیون کشوری این واکسن در 12 و 18 ماهگی به کودکان تزریق می شود.

 


وی با اشاره به اینکه تزریق این واکسن اجباری است، عنوان کرد: با اجرای واکسیناسیون MMR، ایران موفق شده است این سه بیماری خطرناک را به خوبی کنترل کند، براین اساس تمامی کودکان باید این واکسن را در سنین یاد شده دریافت کنند.

 


رئیس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو با بیان اینکه عوارض احتمالی این واکسن باید مورد توجه والدین کودکانی که این واکسن را دریافت می‌کنند، قرار گیرد، تصریح کرد: معمولا یک تا دو هفته پس از تزریق این واکسن برخی کودکان عوارضی مانند تب، بی اشتهایی و علائم پوستی مثل قرمزی و راش های جلدی را نشان می دهند که این علائم از عوارض شناخته شده واکسن است.

 


وی افزود: مشکلی که در بین در برخی خانواده ها اتفاق می افتد برقراری ارتباط بین این عوارض و دریافت واکسن است، بطوریکه  با توجه به اینکه بین دریافت واکسن و علائم، فاصله یک تا دو هفته ای وجود دارد، بیشتر والدین متوجه ارتباط علائم با واکسن نیم شوند.بنابراین عموما نگران شده و به دنبال علل دیگری هستند. این مشکل زمانی جدی تر می شود که مورد توجه کادر درمان قرار نگیرد. به همین دلیل در برخی موارد حتی شاهد بستری شدن کودک در مراکز درمانی بوده ایم.

 


واشقانی توضیح داد: با بروز علائم احتمالی این واکسن، به والدین توصیه می شود، در زمان واکسیناسیون اطلاعات لازم را از کارشناسان در مراکز تزریق واکسن در خصوص عوارض و نحوه کنترل و مقابله با آنها را دریافت کنند. همچنین آمادگی لازم را برای کنترل عوارض جانبی در حد فاصله یاد شده داشته باشند که یکی از موارد در اختیار داشتن داروهای ضد تب مانند استامینوفن است.

 


وی خاطرنشان کرد: در صورت مراجعه به مراکز درمانی تزریق این واکسن به اطلاع کادر درمان رسانده شود. این موضوع کمک شایانی به در تشخیص صحیح و به موقع کرده و از معضلات بعدی جلوگیری می کند.