کد خبر : 21255 تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ ۱۴:۱۸

معاون غذا و دارو اراک؛

داروخانه های معتبر؛ تنها مرکز مجاز فروش داروها و مکمل های ورزشی

معاون غذا و دارو اراک گفت:در حال حاضر تنها داروخانه ها زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی فعالیت می کنند و نظارت و برخورد با فروش مکمل ها در باشگاه های ورزشی بر عهده اداره کل ورزش و جوانان به عنوان مرجع صدور مجوز فعالیت برای این باشگاه ها است.به گزارش ایفدانا - دکتر عباس علیمرادیان معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی با اشاره به این که از نظر قانون توزیع و فروش مکمل های تغذیه ای پیرو قوانین ناظر بر توزیع داروها است، گفت: تنها محل مجاز توزیع و فروش انواع مکمل ها، داروخانه ها هستند و سایر مراکزی که به عنوان محل فروش این مکمل ها فعالیت می کنند به هیچ عنوان دارای صلاحیت و مجوز قانونی نیستند.

دکترعلیمرادیان ادامه داد: ناظران و بازرسان دانشگاه علوم پزشکی به صورت مداوم از داروخانه ها بازدید می کنند و موارد غیر مجاز را مورد برخورد جدی قرار می دهند از همین رو میزان تخلفات و کشفیات مکمل های ورزشی غیر مجاز در داروخانه ها بسیار کم بوده به طوری که طبق آمار موجود میزان این تخلفات کمتر از یک درصد است.

وی افزود: برخلاف این آمار پایین، میزان مکمل های غیر مجازی که در مغازه های غیر رسمی و باشگاه های ورزشی به فروش می رسد نسبتا بالا است. نظارت بر امورات جاری باشگاه ها ومغازه های توزیع کننده مکمل های ورزشی با دانشگاه علوم پزشکی نیست چرا که این دانشگاه نمی تواند بر تمامی صنوف نظارت داشته باشد اما با این حال   معاونت غذا و دارو در در قالب گشت های مشترک با دستگا ه قضا در طی سال چندین بار بازرسی های را انجام داده که در نتیجه آن ها برخورد های لازم انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر تنها داروخانه ها زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی فعالیت می کنند و نظارت و برخورد با فروش مکمل ها در باشگاه های ورزشی بر عهده اداره کل ورزش و جوانان به عنوان مرجع صدور مجوز فعالیت برای این باشگاه هاست.
 

معاون غذا و دارو دانشگاه، توصیه کرد: شهروندان می توانند در خصوص شکایت های دارویی، تهیه و استفاده از هرگونه دارو و مکمل های ورزشی و رژیمی، با شماره تلفن های 33673917 و 190 تماس بگیرند.