کد خبر : 21245 تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ ۱۵:۵۲

معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران :

برگزاری دوره آموزشی مراقبین سلامت به مناسبت پویش ملی مبارزه با سرطان توسط معاونت غذا و دارو دانشگاه ایران

به همت واحد تحقیق و توسعه معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران، دوره آموزشی برای مراقبین سلامت مدارس متوسطه منطقه 9 آموزش و پرورش روز چهارشنبه 17 بهمن 1397 در سالن اجتماعات اداره آموزش و پرورش منطقه 9 برگزار گردید.به گزارش ایفدانا - Ifdana به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو دانشگاه ایران - به همت واحد تحقیق و توسعه معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران، دوره آموزشی برای مراقبین سلامت مدارس متوسطه منطقه 9 آموزش و پرورش روز چهارشنبه 17 بهمن 1397 در سالن اجتماعات اداره آموزش و پرورش منطقه 9 برگزار گردید.

سرطان یکی از مشکلات نظام سلامت در ایران است که مبارزه با آن، نیازمند برنامه ریزی مسئولین و جلب مشارکت مردم می باشد. به همین منظور، و به مناسبت پنجمین دوره "پویش ملی مبارزه با سرطان"، فعالیت های یکپارچه ای در سطح دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی از سوی وزارت بهداشت اعلام شده و در دستور کار قرار گرفته اند.

دکتر حمیدی  کارشناس واحد تحقیق و توسعه پیرامون برنامه های این پویش، قابل پیشگیری بودن سرطان، عوامل خطرساز مانند ایدز و ویروس پاپیلومای انسانی ایراد سخن نمودند. وی یادآور شد تشخیص زودهنگام سرطان در پیشگیری از وخامت بیماری، شروع به موقع درمان، افزایش عمر سالم و بهبود کیفیت زندگی بسیار موثر است.

باتوجه به جایگاه مهم آموزش و اطلاع رسانی،  همکاری  دانشگاه ها و مراقبین سلامت مدارس متوسطه می تواند در آگاه سازی جوانان و نوجوانان بسیار موثر واقع شود. بخش دوم این جلسه آموزشی به مبحث مصرف داروهای بدون نسخه (OTC)، عوارض مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها و کورتیکوستروئیدها اختصاص یافت.

در این دوره پمفلت های آموزشی  با عناوین "مقاومت آنتی بیوتیکی"، "مصرف داروهای OTC در دوران بارداری و شیردهی" و  تراکت با موضوعات "سرطان زنان، قابل پیشگیری" و "تداخل استعمال دخانیات و دارو"  بین مراقبین سلامت مدارس جهت اطلاع و استفاده توزیع شد.