کد خبر : 21143 تاریخ انتشار : جمعه ۱۲ بهمن ۱۳۹۷ ۱۵:۳۴

مشابه مواد اولیه‌ تولید داخل با قابلیت پوشش بازار، اجازه واردات ندارد

مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو اظهار کرد: ممنوعیت واردات ماده اولیه دارویی در صورتی اعمال می‌شود که مطمئن باشیم تولیدکننده داخلی بتواند بازار داخل را پوشش دهند.به گزارش ایفدانا، دکتر محمد عبده‌زاده در حاشیه برگزاری اولین نمایشگاه فارماپک خاورمیانه، گفت: هر جایی که بتوانیم توانمندی های داخلی را به نمایش بگذاریم مفید است به شرطی که حضور شرکت‌کنندگان خارجی در آن پررنگ و به فرآیند مالی منتج شود که نیازمند بسترسازی مناسب در روابط بین المللی است.

 

وی افزود: عرضه توانمندی‌ها در قالب برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی مثبتی است، برای اینکه این نمایشگاه‌ها خروجی داشته باشد باید میزان مراجعه‌کنندگان آن افزایش یابد.

 

مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با بیان اینکه صنعت داروسازی در کشور صنعت وابسته ای است، اظهار کرد: تولید محصول نهایی، ماده اولیه، فرمولاسیون و غیره وابسته یکدیگر هستند که تا رسیدن استقلال در این حوزه فاصله زیادی داریم، چرا که قیمت تمام شده در کشور بالاست و تولیدکنندگان دارو ترجیح می دهند نیاز خود را با قیمت تمام شده پایین تر تامین کنند.

 

وی خاطرنشان کرد: اجازه واردات در حوزه ماده اولیه‌ تولید داخلی که بتواند پاسخگوی بازار کشور باشد، نمی‌دهیم. قطعاً برای سال آینده این موضوع با جدیت بیشتر دنبال خواهد شد. اما ممنوعیت واردات ماده اولیه دارویی در صورتی اعمال می‌شود که مطمئن باشیم تولیدکننده داخلی بتواند بازار داخل را پوشش دهند./