کد خبر : 20995 تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ ۰۹:۱۲

روابط عمومی معاونت غذا و دارو شیراز اعلام کرد:

درباره کولیک نوزادان بیشتر بدانیم تا کمتر آزرده شویم

 دکتر «هاجر همتیان » کارشناس مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم دانشگاه علوم پزشکی شیراز: دل دردهای کولیکی نوزادان از هفته 3 تا 6 تولد آغاز می شود و معمولا تا 3 یا 4 ماهگی ادامه پیدا می کند. توضیح داد: اگر دل درد نوزاد بیش از این ادامه یابد، باید دنبال دلیل دیگری برای دل درد او بود.

 به گزارش ایفدانا - و به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و دارو شیراز: کارشناس مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: کولیک نوزادان، از جمله مشکلاتی ست که اکثریت خانواده ها در بدو تولد فرزندانشان با آن مواجه هستند و برای حل این مشکل به پزشک اطفال یا به داروخانه مراجعه می کنند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دکتر «هاجر همتیان » با بیان اینکه : دل دردهای کولیکی نوزادان از هفته 3 تا 6 تولد آغاز می شود و معمولا تا 3 یا 4 ماهگی ادامه پیدا می کند. توضیح داد: اگر دل درد نوزاد بیش از این ادامه یابد، باید دنبال دلیل دیگری برای دل درد او بود. نوزادان کولیکی به طور معمول، نوزادانی سالم با قدرت مک زدن قوی و اشتهای مناسب هستند که افزایش وزن مطلوبی نیز دارند. این نوزادان، همانند سایر نوزادان غیر کولیکی آب دهانشان بیش از حد معمول است ولیکن استفراغ نشان دهنده کولیکی بودن نوزاد شما نیست و احتمالا ناشی از مشکلات دیگری نظیر خوردن شیر زیاد یا حساسیت به موادی نظیر لبنیات است. توجه داشته باشید که تغییری در وضعیت مدفوع نوزاد کولیکی به وجود نمی آید و اسهال یا وجود خون در مدفوع غیرعادی ست و می بایست با پزشک مشورت کرد.

او با اشاره به عواملی ایجاد کولیک بیان داشت که : علت اصلی ایجاد کولیک مشخص نیست ولی برخی آن را مربوط به کامل نبودن دستگاه گوارش نوزاد و برخی دیگر آن را در نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می کنند مربوط به حساسیت به شیر گاو و در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند دلایل متعددی نظیر حساسیت به لبنیات، سویا، تخم مرغ یا حتی محصولات حاوی گندم می دانند.

این دکتر داروساز همچنین به درمان هایی که برای کولیک وجود دارد اشاره کرد و گفت برای درمان مشکل کولیک نوزادان، راه های زیادی وجود دارد. از جمله: پرهیز از شیر دادن زیاد به نوزاد، زیرا نوزاد مطابق با غریزه خود حتی در شرایط سیری هم به مک زدن ادامه می دهد در حالی که مک زدن او دلیل بر گرسنگی اش نیست و خوردن بیش از حد شیر باعث تشدید دل درد او می شود. پس از اتمام خوردن شیر، باید نوزاد را به حالت عمودی گرفته و مرتب به به پشت او زد تا باد گلوی او خارج شود. این کار ممکن است تا نیم ساعت یا حتی بیشتر به طول بیانجامد. حالت های مختلف با نوزاد امتحان شود تا بهترین حالتی که در آن آرام می گردد پیدا شود. همچنین گاهی نوزاد به روی شکم خوابیده و پشت او به آرامی ماساژ داده شود. اگر نوزاد از شیر مادر تغذیه می کند، بهتر است از مصرف مواد غذایی نفخ دار نظیر حبوبات، کاهو، انواع کلم، سیب زمینی، تربچه، کرفس، هویج و بادمجان تا حد ممکن خودداری شود. همچنین از مصرف مواد غذایی که ممکن است نوزاد به آن حساسیت داشته باشد مثل لبنیات، سویا، تخم مرغ یا حتی محصولات حاوی گندم نیز خودداری گردد. در مرحله آخر، دکتر اگر نوزاد همچنان گریه می کرد، از داروهایی که در درمان کولیک نوزادان توصیه می شود، استفاده شود. این داروها با اسامی تجاری متفاوت در بازار دارویی ایران موجود هستند و عمدتاً حاوی ترکیباتی نظیر رازیانه، شوید و سایمتیکون هستند. این داروها را تا چهار بار در روز  هر بار 10 قطره و بعد از شیر می توان به نوزاد داد.

در صورت داشتن هرگونه سوال می توانید با مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم دانشگاه علوم پزشکی شیراز با شماره های 190 یا 1490 یا 32331017 (071) تماس حاصل فرمایید.

 

Reference: www. Uptodate.com