کد خبر : 20593 تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ ۱۳:۳۷

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد خبر داد:

بیش از نه هزار تماس با مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم معاونت غذا و دارو دانشگاه در شش ماهه اول سال

  طی شش ماهه اول سال جاری، پاسخگویی به بیش از نه هزار تماس توسط کارشناسان مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد به شماره 190 صورت پذیرفته است.به گزارش ایفدانا - Ifdana،به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد،دکتر عباس اخگری؛معاون غذا و دارو دانشگاه گفت: مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم (DPIC) معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد با به خدمت گرفتن نیروهای آموزش دیده داروساز، ضمن پاسخ دهی به سوالات دارویی عموم مردم سعی در منطقی ساختن روند دارو- درمانی بیماران و ارائه مشاوره به گروه پزشکی را دارد تا مسیر درمان بیمار به شکل صحیحی طی شود.

وی افزود: در حال حاضر مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد، پاسخگویی در خصوص مواردی چون عوارض ناخواسته ناشی از مصرف دارو، مقدار و نحوه مصرف داروها، نحوه مصرف دارو در بارداری و شیردهی، نحوه اختلاط داروها و محلول های تزریقی با هم و سازگاری آن­ها، نحوه نگهداری داروها، تداخلات داروها و مواد غذایی در هنگام مصرف همزمان، ارائه اطلاعات لازم به همراهان فرد مسموم و یا گروه پزشکی در خصوص نحوه برخورد با یک بیمار مسموم، انجام اقدامات اولیه پیش از رسیدن به مراکز درمانی و ....... را برعهده دارد.

دکتر اخگری، برگزاری نمایشگاه، نشست خبری، مسابقات دانش آموزی و ... در خصوص هفته پیشگیری از مسمومیت ها را از جمله فعالیت های سالانه این مرکز برشمرد و خاطرنشان کرد: این مرکز با بهره گیری از منابع و کتب علمی، اقدام به تهیه بروشورها و خبرنامه های علمی – تخصصی آموزشی دارویی، به منظور اطلاع رسانی به گروه های هدف مختلف همچون گروه های پزشکی و عامه مردم می نماید.

معاون غذا و دارو دانشگاه با اشاره به اینکه طی شش ماهه اول سال جاری بیش از نه هزار تماس توسط کارشناسان مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم این معاونت پاسخ داده شده است، یادآور شد: از این تعداد تماس ، حدود 98 درصد تماس ها توسط خود بیمار یا وابستگان بیمار، و 2 درصد توسط گروه پزشکی بوده و72 درصد بیماران خانم و 28 درصد آقایان بوده اند.

وی ابراز داشت: بیشترین اطلاعات درخواستی از این مرکز در خصوص عوارض جانبی داروها، کاربرد و موارد مصرف داروها، تداخل داروها با یکدیگر بوده و بیشترین داروهای مورد سوال نیز داروهای ویتامین و  مواد معدنی، داروهای ضد عفونت و داروهای ضد درد غیر استروئیدی (NSAIDs) بوده است.

دکتر عباس اخگری در پایان یادآور شد: مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد با شماره تماس 190 به صورت 14 ساعته از ساعت 8 الی22 (بجز ایام تعطیل) آماده پاسخگویی به سوالات هموطنان عزیز می باشد.

شایان ذکر است: مراکز اطلاع رسانی داروها و سموم (DPICs) در کشور، وظیفه کنترل موارد مسمومیت پیش از رسیدن به مراکز درمانی، پاسخ به سؤالات دارویی گروه پزشکی و مردم را عهده دار است. این مراکز با ارائه خدمات علمی و با هدف ارتقاء سطح سلامت جامعه، حفظ ایمنی مصرف دارو، کمک به کنترل وقایع اورژانسی مانند مسمومیت با دارو یا مواد شیمیایی، مشغول به فعالیت می باشد.